valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-09-21 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,8547 2,1076 47,45
AUD australienska Dollar 1 6,1869 6,7988 14,71
BBD Barbados Dollar 1 3,3167 3,9484 25,33
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,4986 4,9984 20,01
BHD Dinar 1 17,2147 20,7132 4,83
BRL Brasilianska Real 1 2,7957 3,2891 30,40
BSD Bahamas Dollar 1 6,0220 7,7975 12,82
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2821 6,8247 14,65
CHF Schweiziska Francs 1 7,2970 7,9066 12,65
CLP Chilenska Peso 1 0,0110 0,0132 7 575,76
CNY kinesiska Yuan 1 1,1137 1,2513 79,92
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3232 0,3591 278,47
DKK danska Kronor 1 1,1969 1,3104 76,31
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1531 0,1801 555,25
EGP egyptiska Pund 1 0,9120 1,1692 85,53
EUR Euro 1 8,9030 9,7899 10,21
FJD Fiji Dollar 1 3,4179 4,1968 23,83
GBP engelska Pund 1 11,3833 12,4968 8,00
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1632 0,2090 478,47
HKD Hongkong Dollar 1 0,8799 0,9886 101,15
HRK kroatiska Kuna 1 1,1445 1,2860 77,76
HUF ungerska Forint 1 0,0285 0,0317 3 154,57
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0550 0,0663 150 829,56
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8307 2,1287 46,98
INR indiska Rupee 1 0,1080 0,1293 773,40
ISK isländska Krónur 1 0,0540 0,0635 1 574,80
JOD Jordanska Dinar 1 9,3415 11,0550 9,05
JPY japanska Yen 100 6,3169 6,8984 1 449,61
KES kenyanska Shilling 1 0,0710 0,0877 1 140,25
KRW Koreanska Won 1 0,0063 0,0075 13 333,33
KWD Kuwait Dinar 1 22,9610 27,0990 3,69
LTL Litauiska Litas 1 2,4725 2,8209 35,45
MUR Mauritius Rupee 1 0,2109 0,2541 393,55
MXN Mexicanska Peso 1 0,5130 0,5896 169,61
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,0979 2,3840 41,95
NOK Norska Kroner 1 1,0657 1,1738 85,19
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,5504 6,2364 16,03
OMR Oman Rial 1 17,1074 20,3659 4,91
PHP filippinska Peso 1 0,1485 0,1768 565,61
PLN Polska NewZloty 1 2,0849 2,3426 42,69
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9427 2,2855 43,75
RUB ryska Rubel 1 0,1616 0,2046 488,76
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7164 2,0181 49,55
SGD singapore Dollar 1 5,4139 6,0154 16,62
THB thailändska Baht 1 0,2103 0,2488 401,93
TRY Turkiska Lira 1 3,1459 3,5749 27,97
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0312 1,2449 80,33
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2184 0,2592 385,80
UAH Hryvnja 1 0,4625 0,6086 164,31
USD amerikanska Dollar 1 6,9096 7,6295 13,11
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0294 0,0405 246 913,58
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,4734 2,9530 33,86
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6160 0,6921 144,49

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-09-21 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,1877 6,7982 14,71
Bahamas BSD 6,023 7,7968 12,83
Barbados BBD 3,3171 3,948 25,33
Brasilien BRL 2,7961 3,2888 30,41
Bulgarien BGN 4,4992 4,998 20,01
Chile CLP 0,011 0,0132 7 575,76
Danmark DKK 1,1969 1,3103 76,32
Dominikanska Rep. DOP 0,1531 0,1801 555,25
Egypten EGP 0,9121 1,1691 85,54
Euroland EUR 8,904 9,7898 10,21
Fiji FJD 3,4188 4,1964 23,83
Filippinerna PHP 0,1485 0,1768 565,61
Förenade Arabemiraten AED 1,855 2,1075 47,45
Gambia GMD 0,1633 0,209 478,47
Hongkong HKD 0,88 0,9885 101,16
Indien INR 0,108 0,1293 773,40
Indonesien IDR 0,055 0,0663 150 829,56
Island ISK 0,054 0,0635 1 574,80
Israel ILS 1,8309 2,1285 46,98
Japan JPY 6,3176 6,8977 1 449,76
Jordanien JOD 9,3428 11,054 9,05
Kanada CAD 6,2829 6,8241 14,65
Kenya KES 0,0746 0,0877 1 140,25
Kina CNY 1,1138 1,2512 79,92
Korea, syd- KRW 0,0063 0,0075 13 333,33
Kroatien HRK 1,1447 1,2859 77,77
Litauen LTL 2,4728 2,8206 35,45
Malaysia MYR 2,0981 2,3837 41,95
Mauritius MUR 0,211 0,2541 393,55
Mexico MXN 0,513 0,5895 169,64
Norge NOK 1,0659 1,1737 85,20
Nya Zeeland NZD 5,5511 6,2358 16,04
Oman OMR 17,1099 20,3641 4,91
Polen PLN 2,0851 2,3423 42,69
Rumänien RON 1,9429 2,2852 43,76
Ryssland RUB 0,1616 0,2045 489,00
Saudiarabien SAR 1,7166 2,0179 49,56
Schweiz CHF 7,2978 7,9058 12,65
Singapore SGD 5,4145 6,0148 16,63
Sri Lanka LKR 0,0509 0,0626 1 597,44
Storbritannien GBP 11,3847 12,4967 8,00
Sydafr Republ ZAR 0,616 0,692 144,51
Taiwan TWD 0,2184 0,2592 385,80
Thailand THB 0,2102 0,2487 402,09
Tjeckien CZK 0,3233 0,3591 278,47
Turkiet TRY 3,1464 3,5746 27,98
Ungern HUF 0,0285 0,0317 3 154,57
USA USD 6,9105 7,6294 13,11
Vietnam VND 0,0294 0,0405 246 913,58
Öst Karibien XCD 2,4739 2,9528 33,87

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-09-21 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.11726.7772
BulgarienBGN14.53685.0168
KanadaCAD16.24556.7755
SchweizCHF100735.0596786.0596
KinaCNY11.11421.2392
TjeckienCZK10031.889235.5892
DanmarkDKK100119.3844127.5844
EuroEUR18.87249.6124
StorbritannienGBP111.400112.3101
KroatienHRK11.15431.2943
JapanJPY1006.23496.8349
LitauenLTL12.48842.7934
NorgeNOK100107.7982115.9982
PolenPLN12.09012.3201
RysslandRUB10016.709120.5091
ThailandTHB10.21040.2374
USAUSD16.88517.4651
SydafrikaZAR10.58270.7027

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.35226.3922
BulgarienBGN14.69054.7905
KanadaCAD16.47556.5155
SchweizCHF100759.4596761.4596
KinaCNY11.14421.1742
TjeckienCZK10033.189233.4892
DanmarkDKK100122.9844123.5844
EuroEUR19.15749.1974
StorbritannienGBP111.685111.7351
Hong KongHKD10.90790.9279
KroatienHRK11.20251.2125
UngernHUF1002.90143.0014
IndonesienIDR1000.060.1
IndienINR10011.404812.0048
IslandISK1005.51916.4191
JapanJPY1006.49996.5399
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.64342.6734
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82270.8287
MexikoMXN10.48750.5875
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100112.0482112.6482
Nya ZeelandNZD15.77455.8145
PolenPLN12.16012.2201
RysslandRUB10017.509119.5091
Saudi ArabienSAR11.8921.902
SingaporeSGD15.59795.6379
ThailandTHB10.22010.2217
TurkietTRY13.17963.2096
USAUSD17.09517.1351
SydafrikaZAR10.63270.6527

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-09-21 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,3462006,39820019/9
DanmarkDKK1,2299441,23794419/9
EuroEUR9,1609009,21240019/9
HongkongHKD0,9079000,92790019/9
IndienINR0,1140480,12054819/9
IndonesienIDR0,0005840,00061719/9
IslandISK0,0546910,06469119/9
JapanJPY0,0649690,06555419/9
KanadaCAD6,4790006,51900019/9
KinaCNY1,1457001,17270019/9
LitauenLTL2,6534002,66840019/9
MalaysiaMYR2,1859432,21594319/9
MarockoMAD0,7857000,86570019/9
MexikoMXN0,5320000,54300019/9
NorgeNOK1,1198821,12908219/9
Nya ZeelandNZD5,7680005,81300019/9
PolenPLN2,1601002,21260019/9
SaudiarabienSAR1,8695001,92450019/9
SchweizCHF7,5905967,63059619/9
SingaporeSGD5,5929005,64290019/9
StorbritannienGBP11,66860011,76410019/9
SydafrikaZAR0,6227000,66270019/9
SydkoreaKRW0,0067940,00683419/9
ThailandTHB0,2164000,22540019/9
TjeckienCZK0,3303920,33639219/9
UngernHUF0,0290640,03011419/9
USAUSD7,0826007,15010019/9

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,0000004/8
AustralienAUD6,1862006,80820019/9
BrasilienBRL2,7972003,29720019/9
BulgarienBGN4,5044964,98749619/9
ChileCLP0,0109230,01332319/9
DanmarkDKK1,1909441,28294419/9
Dominikanska Rep.DOP0,1447570,18115719/9
EgyptenEGP0,9299201,16292019/9
EuroEUR8,8709009,81240019/9
FilippinernaPHP0,1490100,17601019/9
Förenade ArabemiratenAED1,8657612,10876119/9
GambiaGMD0,1599390,20493919/9
HongkongHKD0,8829000,97790019/9
IndonesienIDR0,0005640,00067719/9
IslandISK0,0540000,0630005/9
IsraelILS1,8327512,14275119/9
JapanJPY0,0624940,06847919/9
JordanienJOD9,39497311,05497319/9
KanadaCAD6,2590006,81900019/9
KenyaKES0,0740020,08800219/9
KinaCNY1,1162001,24770019/9
KroatienHRK1,1478351,28283519/9
LitauenLTL2,5034002,82340019/9
MalaysiaMYR2,1059432,38594319/9
MarockoMAD0,7007000,95070019/9
MauritiusMUR0,2104880,25148819/9
MexikoMXN0,5150000,58800019/9
NorgeNOK1,0743821,17158219/9
Nya ZeelandNZD5,5580006,21300019/9
OmanOMR17,40434519,60434319/9
PolenPLN2,0901002,34260019/9
QatarQAR1,7465142,16651419/9
RumänienRON1,9490302,28903019/9
RysslandRUB0,1610910,20509119/9
SaudiarabienSAR1,7145002,01450019/9
SchweizCHF7,2955967,88559619/9
SingaporeSGD5,4229005,99290019/9
Sri LankaLKR0,0467770,06257719/9
StorbritannienGBP11,41360012,54910019/9
SydafrikaZAR0,5827000,69570019/9
SydkoreaKRW0,0061690,00740919/9
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2184880,25648819/9
ThailandTHB0,2114000,24440019/9
TjeckienCZK0,3183920,35639219/9
TurkietTRY3,0896003,51960019/9
UngernHUF0,0278640,03151419/9
USAUSD6,8876007,59510019/9
VietnamVND0,0002790,00039119/9

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-09-21 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu