valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-11-20 20:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,9274 2,1902 45,66
AUD australienska Dollar 1 6,1588 6,7679 14,78
BBD Barbados Dollar 1 3,4465 4,1030 24,37
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5459 5,0510 19,80
BHD Dinar 1 17,8891 21,5246 4,65
BRL Brasilianska Real 1 2,6721 3,1437 31,81
BSD Bahamas Dollar 1 6,2579 8,1029 12,34
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2872 6,8302 14,64
CHF Schweiziska Francs 1 7,3958 8,0137 12,48
CLP Chilenska Peso 1 0,0113 0,0136 7 352,94
CNY kinesiska Yuan 1 1,1599 1,3033 76,73
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3247 0,3608 277,16
DKK danska Kronor 1 1,2034 1,3045 76,66
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1577 0,1855 539,08
EGP egyptiska Pund 1 0,9478 1,2151 82,30
EUR Euro 1 8,9520 9,7463 10,26
FJD Fiji Dollar 1 3,4658 4,2557 23,50
GBP engelska Pund 1 11,2696 12,2496 8,16
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1556 0,1992 502,01
HKD Hongkong Dollar 1 0,9136 1,0265 97,42
HRK kroatiska Kuna 1 1,1487 1,2907 77,48
HUF ungerska Forint 1 0,0293 0,0326 3 067,48
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0563 0,0678 147 492,63
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8037 2,0973 47,68
INR indiska Rupee 1 0,1099 0,1316 759,88
ISK isländska Krónur 1 0,0542 0,0638 1 567,40
JOD Jordanska Dinar 1 9,7320 11,5172 8,68
JPY japanska Yen 100 6,0306 6,5858 1 518,42
KES kenyanska Shilling 1 0,0727 0,0898 1 113,59
KRW Koreanska Won 1 0,0061 0,0073 13 698,63
KWD Kuwait Dinar 1 23,5163 27,7544 3,60
LTL Litauiska Litas 1 2,4982 2,8502 35,09
MUR Mauritius Rupee 1 0,2163 0,2606 383,73
MXN Mexicanska Peso 1 0,5180 0,5954 167,95
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,0984 2,3845 41,94
NOK Norska Kroner 1 1,0396 1,1337 88,21
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,5550 6,2416 16,02
OMR Oman Rial 1 17,7775 21,1637 4,73
PHP filippinska Peso 1 0,1523 0,1813 551,57
PLN Polska NewZloty 1 2,0958 2,3548 42,47
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9471 2,2907 43,65
RUB ryska Rubel 1 0,1382 0,1750 571,43
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7831 2,0965 47,70
SGD singapore Dollar 1 5,4703 6,0781 16,45
THB thailändska Baht 1 0,2137 0,2502 399,68
TRY Turkiska Lira 1 3,2211 3,6603 27,32
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0718 1,2940 77,28
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2207 0,2620 381,68
UAH Hryvnja 1 0,4074 0,5361 186,53
USD amerikanska Dollar 1 7,1291 7,7939 12,83
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0303 0,0418 239 234,45
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,5703 3,0687 32,59
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6412 0,7204 138,81

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-11-20 20:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,1596 6,7673 14,78
Bahamas BSD 6,2589 8,1022 12,34
Barbados BBD 3,4471 4,1027 24,37
Brasilien BRL 2,6725 3,1434 31,81
Bulgarien BGN 4,5465 5,0505 19,80
Chile CLP 0,0113 0,0136 7 352,94
Danmark DKK 1,2035 1,3043 76,67
Dominikanska Rep. DOP 0,1577 0,1855 539,08
Egypten EGP 0,9479 1,215 82,30
Euroland EUR 8,953 9,7453 10,26
Fiji FJD 3,4668 4,2553 23,50
Filippinerna PHP 0,1523 0,1813 551,57
Förenade Arabemiraten AED 1,9276 2,19 45,66
Gambia GMD 0,1556 0,1992 502,01
Hongkong HKD 0,9137 1,0264 97,43
Indien INR 0,1099 0,1316 759,88
Indonesien IDR 0,0563 0,0678 147 492,63
Island ISK 0,0542 0,0638 1 567,40
Israel ILS 1,8039 2,0971 47,68
Japan JPY 6,0314 6,5852 1 518,56
Jordanien JOD 9,7335 11,5162 8,68
Kanada CAD 6,2879 6,8295 14,64
Kenya KES 0,0763 0,0898 1 113,59
Kina CNY 1,1601 1,3032 76,73
Korea, syd- KRW 0,0061 0,0073 13 698,63
Kroatien HRK 1,1489 1,2906 77,48
Litauen LTL 2,4985 2,8499 35,09
Malaysia MYR 2,0987 2,3843 41,94
Mauritius MUR 0,2164 0,2606 383,73
Mexico MXN 0,518 0,5953 167,98
Norge NOK 1,0397 1,1336 88,21
Nya Zeeland NZD 5,5558 6,2411 16,02
Oman OMR 17,7801 21,1618 4,73
Polen PLN 2,0961 2,3546 42,47
Rumänien RON 1,9474 2,2905 43,66
Ryssland RUB 0,1382 0,1749 571,76
Saudiarabien SAR 1,7833 2,0963 47,70
Schweiz CHF 7,3968 8,013 12,48
Singapore SGD 5,471 6,0775 16,45
Sri Lanka LKR 0,0525 0,0646 1 547,99
Storbritannien GBP 11,271 12,2484 8,16
Sydafr Republ ZAR 0,6412 0,7203 138,83
Taiwan TWD 0,2208 0,262 381,68
Thailand THB 0,2135 0,25 400,00
Tjeckien CZK 0,3248 0,3608 277,16
Turkiet TRY 3,2215 3,66 27,32
Ungern HUF 0,0293 0,0326 3 067,48
USA USD 7,1299 7,7931 12,83
Vietnam VND 0,0304 0,0418 239 234,45
Öst Karibien XCD 2,5708 3,0685 32,59

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-11-20 20:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.17396.7839
BulgarienBGN14.54185.0368
KanadaCAD16.29726.8272
SchweizCHF100742.3774800.3774
KinaCNY11.16231.2963
TjeckienCZK10032.062135.7621
DanmarkDKK100120.8196130.0196
EuroEUR18.97779.7477
StorbritannienGBP111.298412.2784
KroatienHRK11.14431.2843
JapanJPY1005.98666.5566
LitauenLTL12.51852.8535
NorgeNOK100103.9812112.9812
PolenPLN12.1032.353
RysslandRUB10013.875717.7057
ThailandTHB10.21480.2498
USAUSD17.16517.7751
SydafrikaZAR10.63960.7196

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.33896.3789
BulgarienBGN14.7454.845
KanadaCAD16.49726.5372
SchweizCHF100771.7774773.7774
KinaCNY11.19251.2225
TjeckienCZK10033.362133.6621
DanmarkDKK100124.4196125.0196
EuroEUR19.26279.3027
StorbritannienGBP111.553411.6034
Hong KongHKD10.94350.9635
KroatienHRK11.20841.2184
UngernHUF1002.99673.0967
IndonesienIDR1000.06120.1012
IndienINR10011.632912.2329
IslandISK1005.55246.4524
JapanJPY1006.22166.2616
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.67352.7035
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.83780.8438
MexikoMXN10.49280.5928
MalaysiaMYR12.2382.238
NorgeNOK100108.5312109.1312
Nya ZeelandNZD15.78595.8259
PolenPLN12.1732.233
RysslandRUB10014.835716.8357
Saudi ArabienSAR11.9661.976
SingaporeSGD15.65535.6953
ThailandTHB10.22450.2261
TurkietTRY13.29983.3148
USAUSD17.37517.4151
SydafrikaZAR10.65960.6796

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-11-20 20:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-11-20 20:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu