valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-07-25 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,7788 2,0214 49,47
AUD australienska Dollar 1 6,2363 6,8531 14,59
BBD Barbados Dollar 1 3,1807 3,7865 26,41
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5085 5,0094 19,96
BHD Dinar 1 16,5092 19,8643 5,03
BRL Brasilianska Real 1 2,8598 3,3645 29,72
BSD Bahamas Dollar 1 5,7752 7,4779 13,37
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,1552 6,6868 14,95
CHF Schweiziska Francs 1 7,2602 7,8667 12,71
CLP Chilenska Peso 1 0,0111 0,0134 7 462,69
CNY kinesiska Yuan 1 1,0582 1,1890 84,10
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3245 0,3606 277,32
DKK danska Kronor 1 1,1933 1,3064 76,55
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1472 0,1732 577,37
EGP egyptiska Pund 1 0,8747 1,1214 89,17
EUR Euro 1 8,8883 9,7738 10,23
FJD Fiji Dollar 1 3,3810 4,1515 24,09
GBP engelska Pund 1 11,3415 12,4510 8,03
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1565 0,2004 499,00
HKD Hongkong Dollar 1 0,8435 0,9478 105,51
HRK kroatiska Kuna 1 1,1474 1,2892 77,57
HUF ungerska Forint 1 0,0289 0,0321 3 115,26
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0546 0,0658 151 975,68
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8708 2,1753 45,97
INR indiska Rupee 1 0,1047 0,1254 797,45
ISK isländska Krónur 1 0,0536 0,0631 1 584,79
JOD Jordanska Dinar 1 8,9699 10,6153 9,42
JPY japanska Yen 100 6,4687 7,0642 1 415,59
KES kenyanska Shilling 1 0,0691 0,0853 1 172,33
KRW Koreanska Won 1 0,0062 0,0074 13 513,51
KWD Kuwait Dinar 1 22,3471 26,3745 3,79
LTL Litauiska Litas 1 2,4794 2,8287 35,35
MUR Mauritius Rupee 1 0,2072 0,2496 400,64
MXN Mexicanska Peso 1 0,5032 0,5784 172,89
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,0502 2,3298 42,92
NOK Norska Kroner 1 1,0494 1,1558 86,52
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,6122 6,3058 15,86
OMR Oman Rial 1 16,4062 19,5312 5,12
PHP filippinska Peso 1 0,1464 0,1743 573,72
PLN Polska NewZloty 1 2,1182 2,3800 42,02
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9495 2,2935 43,60
RUB ryska Rubel 1 0,1700 0,2152 464,68
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,6462 1,9356 51,66
SGD singapore Dollar 1 5,3019 5,8910 16,98
THB thailändska Baht 1 0,2038 0,2411 414,77
TRY Turkiska Lira 1 3,1353 3,5628 28,07
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 0,9867 1,1912 83,95
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2109 0,2503 399,52
UAH Hryvnja 1 0,4853 0,6386 156,59
USD amerikanska Dollar 1 6,6012 7,2890 13,72
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0282 0,0388 257 731,96
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,3370 2,7901 35,84
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6235 0,7006 142,73

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-07-25 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,2371 6,8525 14,59
Bahamas BSD 5,7761 7,4772 13,37
Barbados BBD 3,1811 3,7861 26,41
Brasilien BRL 2,8602 3,3642 29,72
Bulgarien BGN 4,509 5,0089 19,96
Chile CLP 0,0111 0,0134 7 462,69
Danmark DKK 1,1934 1,3063 76,55
Dominikanska Rep. DOP 0,1473 0,1732 577,37
Egypten EGP 0,8748 1,1213 89,18
Euroland EUR 8,8894 9,7737 10,23
Fiji FJD 3,3819 4,1511 24,09
Filippinerna PHP 0,1464 0,1743 573,72
Förenade Arabemiraten AED 1,7791 2,0212 49,48
Gambia GMD 0,1566 0,2004 499,00
Hongkong HKD 0,8436 0,9477 105,52
Indien INR 0,1047 0,1254 797,45
Indonesien IDR 0,0546 0,0658 151 975,68
Island ISK 0,0536 0,0631 1 584,79
Israel ILS 1,871 2,1751 45,97
Japan JPY 6,4696 7,0636 1 415,71
Jordanien JOD 8,9712 10,6143 9,42
Kanada CAD 6,156 6,6862 14,96
Kenya KES 0,0725 0,0853 1 172,33
Kina CNY 1,0584 1,1889 84,11
Korea, syd- KRW 0,0062 0,0074 13 513,51
Kroatien HRK 1,1476 1,2891 77,57
Litauen LTL 2,4797 2,8285 35,35
Malaysia MYR 2,0505 2,3296 42,93
Mauritius MUR 0,2072 0,2496 400,64
Mexico MXN 0,5032 0,5783 172,92
Norge NOK 1,0496 1,1557 86,53
Nya Zeeland NZD 5,6129 6,3052 15,86
Oman OMR 16,4086 19,5294 5,12
Polen PLN 2,1185 2,3798 42,02
Rumänien RON 1,9498 2,2933 43,61
Ryssland RUB 0,17 0,2151 464,90
Saudiarabien SAR 1,6464 1,9354 51,67
Schweiz CHF 7,261 7,8659 12,71
Singapore SGD 5,3025 5,8904 16,98
Sri Lanka LKR 0,0488 0,06 1 666,67
Storbritannien GBP 11,3428 12,4509 8,03
Sydafr Republ ZAR 0,6236 0,7005 142,76
Taiwan TWD 0,2109 0,2503 399,52
Thailand THB 0,2037 0,241 414,94
Tjeckien CZK 0,3246 0,3606 277,32
Turkiet TRY 3,1356 3,5624 28,07
Ungern HUF 0,0289 0,0321 3 115,26
USA USD 6,602 7,2888 13,72
Vietnam VND 0,0282 0,0388 257 731,96
Öst Karibien XCD 2,3373 2,7898 35,84

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-07-25 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.16816.8281
BulgarienBGN14.30684.7868
KanadaCAD16.10016.6301
SchweizCHF100730.7142781.7142
KinaCNY11.05731.1823
TjeckienCZK10031.995635.6956
DanmarkDKK100119.3454127.5454
EuroEUR18.8849.624
StorbritannienGBP111.279812.1898
KroatienHRK11.10431.2443
JapanJPY1006.41717.0171
LitauenLTL12.49172.7967
NorgeNOK100105.3967113.5967
PolenPLN12.11822.3482
RysslandRUB10017.669121.4691
ThailandTHB10.20530.2323
USAUSD16.59637.1763
SydafrikaZAR10.58880.7088

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.40316.4431
BulgarienBGN14.69814.7981
KanadaCAD16.33016.3701
SchweizCHF100755.1142757.1142
KinaCNY11.08731.1173
TjeckienCZK10033.295633.5956
DanmarkDKK100122.9454123.5454
EuroEUR19.1699.209
StorbritannienGBP111.564811.6148
Hong KongHKD10.87070.8907
KroatienHRK11.20531.2153
UngernHUF1002.9343.034
IndonesienIDR1000.03980.0798
IndienINR10011.061811.6618
IslandISK1005.48486.3848
JapanJPY1006.68216.7221
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.64672.6767
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.81690.8229
MexikoMXN10.47680.5768
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100109.6467110.2467
Nya ZeelandNZD15.82575.8657
PolenPLN12.18822.2482
RysslandRUB10018.469120.4691
Saudi ArabienSAR11.8151.825
SingaporeSGD15.47865.5186
ThailandTHB10.2150.2166
TurkietTRY13.24443.2744
USAUSD16.80636.8463
SydafrikaZAR10.63880.6588

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-07-25 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,3971006,44910025/7
DanmarkDKK1,2295541,23755425/7
EuroEUR9,1725009,22400025/7
HongkongHKD0,8707000,89070025/7
IndienINR0,1106180,11711825/7
IndonesienIDR0,0005560,00058925/7
IslandISK0,0543480,06434825/7
JapanJPY0,0667910,06737625/7
KanadaCAD6,3336006,37360025/7
KinaCNY1,0888001,11580025/7
LitauenLTL2,6567002,67170025/7
MalaysiaMYR2,1327812,16278125/7
MarockoMAD0,7799000,85990025/7
MexikoMXN0,5213000,53230025/7
NorgeNOK1,0958671,10506725/7
Nya ZeelandNZD5,8192005,86420025/7
PolenPLN2,1882002,24070025/7
SaudiarabienSAR1,7925001,84750025/7
SchweizCHF7,5471427,58714225/7
SingaporeSGD5,4736005,52360025/7
StorbritannienGBP11,54830011,64380025/7
SydafrikaZAR0,6288000,66880025/7
SydkoreaKRW0,0066370,00667725/7
ThailandTHB0,2098000,21880025/7
TjeckienCZK0,3314560,33745625/7
UngernHUF0,0293900,03044025/7
USAUSD6,7938006,86130025/7

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000021/3
AustralienAUD6,1221006,84410025/7
BrasilienBRL2,8568003,34680025/7
BulgarienBGN4,4388084,94180825/7
ChileCLP0,0111040,01350425/7
DanmarkDKK1,1845541,27255425/7
Dominikanska Rep.DOP0,1381570,17485725/7
EgyptenEGP0,8925281,05552825/7
EuroEUR8,8925009,82900025/7
FilippinernaPHP0,1455920,17309225/7
Förenade ArabemiratenAED1,7831352,00613525/7
GambiaGMD0,1372840,18978425/7
HongkongHKD0,8227000,94070025/7
IndonesienIDR0,0005060,00061925/7
IslandISK0,0550000,06400011/7
IsraelILS1,8586772,13367725/7
JapanJPY0,0634910,07020125/7
JordanienJOD8,93604210,53604225/7
KanadaCAD6,1236006,67360025/7
KenyaKES0,0711920,08519225/7
KinaCNY1,0588001,18080025/7
KroatienHRK1,1368941,26689425/7
LitauenLTL2,4942002,79670025/7
MalaysiaMYR1,9877812,30778125/7
MarockoMAD0,6949000,94490025/7
MauritiusMUR0,2058920,24789225/7
MexikoMXN0,5063000,57230025/7
NorgeNOK1,0453671,14006725/7
Nya ZeelandNZD5,5692006,21420025/7
OmanOMR16,61733318,81733125/7
PolenPLN2,1182002,34570025/7
QatarQAR1,6635602,08356025/7
RumänienRON1,9392242,25422425/7
RysslandRUB0,1646910,21469125/7
SaudiarabienSAR1,6425001,91500025/7
SchweizCHF7,2971427,83714225/7
SingaporeSGD5,2736005,82360025/7
Sri LankaLKR0,0444810,06028125/7
StorbritannienGBP11,29330012,43880025/7
SydafrikaZAR0,5888000,70180025/7
SydkoreaKRW0,0060120,00725225/7
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2101510,24815125/7
ThailandTHB0,2048000,23980025/7
TjeckienCZK0,3194560,35745625/7
TurkietTRY3,1094003,57940025/7
UngernHUF0,0281900,03184025/7
USAUSD6,6088007,29130025/7
VietnamVND0,0002650,00037725/7

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-07-25 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu