valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-10-20 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,8771 2,1331 46,88
AUD australienska Dollar 1 6,1238 6,7295 14,86
BBD Barbados Dollar 1 3,3568 3,9962 25,02
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,4987 4,9985 20,01
BHD Dinar 1 17,4233 20,9642 4,77
BRL Brasilianska Real 1 2,7483 3,2333 30,93
BSD Bahamas Dollar 1 6,0950 7,8920 12,67
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,1718 6,7048 14,91
CHF Schweiziska Francs 1 7,3015 7,9115 12,64
CLP Chilenska Peso 1 0,0113 0,0136 7 352,94
CNY kinesiska Yuan 1 1,1299 1,2696 78,76
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3233 0,3592 278,40
DKK danska Kronor 1 1,1922 1,2924 77,38
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1544 0,1817 550,36
EGP egyptiska Pund 1 0,9231 1,1834 84,50
EUR Euro 1 8,8741 9,6615 10,35
FJD Fiji Dollar 1 3,4107 4,1880 23,88
GBP engelska Pund 1 11,2883 12,2699 8,15
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1508 0,1931 517,87
HKD Hongkong Dollar 1 0,8897 0,9997 100,03
HRK kroatiska Kuna 1 1,1388 1,2796 78,15
HUF ungerska Forint 1 0,0290 0,0322 3 105,59
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0554 0,0668 149 700,60
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8130 2,1081 47,44
INR indiska Rupee 1 0,1085 0,1299 769,82
ISK isländska Krónur 1 0,0541 0,0636 1 572,33
JOD Jordanska Dinar 1 9,4413 11,1731 8,95
JPY japanska Yen 100 6,4637 7,0588 1 416,67
KES kenyanska Shilling 1 0,0718 0,0887 1 127,40
KRW Koreanska Won 1 0,0063 0,0075 13 333,33
KWD Kuwait Dinar 1 23,0864 27,2470 3,67
LTL Litauiska Litas 1 2,4727 2,8211 35,45
MUR Mauritius Rupee 1 0,2121 0,2555 391,39
MXN Mexicanska Peso 1 0,5090 0,5851 170,91
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1006 2,3870 41,89
NOK Norska Kroner 1 1,0437 1,1382 87,86
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,4788 6,1560 16,24
OMR Oman Rial 1 17,3147 20,6127 4,85
PHP filippinska Peso 1 0,1493 0,1777 562,75
PLN Polska NewZloty 1 2,0779 2,3347 42,83
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9396 2,2819 43,82
RUB ryska Rubel 1 0,1537 0,1945 514,14
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7370 2,0423 48,96
SGD singapore Dollar 1 5,4547 6,0608 16,50
THB thailändska Baht 1 0,2114 0,2475 404,04
TRY Turkiska Lira 1 3,0862 3,5070 28,51
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0462 1,2631 79,17
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2193 0,2603 384,17
UAH Hryvnja 1 0,4682 0,6160 162,34
USD amerikanska Dollar 1 6,9460 7,5937 13,17
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0297 0,0409 244 498,78
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,5034 2,9888 33,46
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6246 0,7018 142,49

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-10-20 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,1246 6,7289 14,86
Bahamas BSD 6,096 7,8912 12,67
Barbados BBD 3,3574 3,9959 25,03
Brasilien BRL 2,7487 3,233 30,93
Bulgarien BGN 4,4993 4,9981 20,01
Chile CLP 0,0113 0,0136 7 352,94
Danmark DKK 1,1923 1,2922 77,39
Dominikanska Rep. DOP 0,1545 0,1817 550,36
Egypten EGP 0,9232 1,1833 84,51
Euroland EUR 8,8751 9,6605 10,35
Fiji FJD 3,4116 4,1876 23,88
Filippinerna PHP 0,1492 0,1776 563,06
Förenade Arabemiraten AED 1,8774 2,1329 46,88
Gambia GMD 0,1508 0,1931 517,87
Hongkong HKD 0,8898 0,9996 100,04
Indien INR 0,1085 0,1299 769,82
Indonesien IDR 0,0555 0,0668 149 700,60
Island ISK 0,0541 0,0636 1 572,33
Israel ILS 1,8132 2,1079 47,44
Japan JPY 6,4645 7,0581 1 416,81
Jordanien JOD 9,4427 11,1721 8,95
Kanada CAD 6,1726 6,7042 14,92
Kenya KES 0,0754 0,0887 1 127,40
Kina CNY 1,1301 1,2695 78,77
Korea, syd- KRW 0,0063 0,0075 13 333,33
Kroatien HRK 1,139 1,2795 78,16
Litauen LTL 2,473 2,8208 35,45
Malaysia MYR 2,1009 2,3868 41,90
Mauritius MUR 0,2121 0,2555 391,39
Mexico MXN 0,5091 0,585 170,94
Norge NOK 1,0439 1,1381 87,87
Nya Zeeland NZD 5,4795 6,1554 16,25
Oman OMR 17,3172 20,6108 4,85
Polen PLN 2,0782 2,3345 42,84
Rumänien RON 1,9399 2,2817 43,83
Ryssland RUB 0,1537 0,1945 514,14
Saudiarabien SAR 1,7372 2,0421 48,97
Schweiz CHF 7,3024 7,9107 12,64
Singapore SGD 5,4555 6,0603 16,50
Sri Lanka LKR 0,0513 0,0631 1 584,79
Storbritannien GBP 11,2897 12,2687 8,15
Sydafr Republ ZAR 0,6247 0,7017 142,51
Taiwan TWD 0,2194 0,2603 384,17
Thailand THB 0,2112 0,2473 404,37
Tjeckien CZK 0,3234 0,3592 278,40
Turkiet TRY 3,0865 3,5066 28,52
Ungern HUF 0,029 0,0322 3 105,59
USA USD 6,9468 7,593 13,17
Vietnam VND 0,0297 0,0409 244 498,78
Öst Karibien XCD 2,5038 2,9885 33,46

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-10-20 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.05376.7137
BulgarienBGN14.49684.9868
KanadaCAD16.14416.6741
SchweizCHF100735.7215786.7215
KinaCNY11.13121.2562
TjeckienCZK10031.85135.551
DanmarkDKK100119.4008127.6008
EuroEUR18.87679.6167
StorbritannienGBP111.283912.1939
KroatienHRK11.14431.2743
JapanJPY1006.43567.0356
LitauenLTL12.48952.7945
NorgeNOK100105.2992113.4992
PolenPLN12.07842.3084
RysslandRUB10015.837219.6372
ThailandTHB10.21240.2394
USAUSD16.97127.5512
SydafrikaZAR10.59180.7118

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.28876.3287
BulgarienBGN14.69124.7912
KanadaCAD16.37416.4141
SchweizCHF100760.1215762.1215
KinaCNY11.16121.1912
TjeckienCZK10033.15133.451
DanmarkDKK100123.0008123.6008
EuroEUR19.16179.2017
StorbritannienGBP111.568911.6189
Hong KongHKD10.91830.9383
KroatienHRK11.1971.207
UngernHUF1002.9533.053
IndonesienIDR1000.06020.1002
IndienINR10011.457512.0575
IslandISK1005.53686.4368
JapanJPY1006.70066.7406
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.64452.6745
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82510.8311
MexikoMXN10.48310.5831
MalaysiaMYR12.22.2
NorgeNOK100109.5492110.1492
Nya ZeelandNZD15.69825.7382
PolenPLN12.14842.2084
RysslandRUB10016.637218.6372
Saudi ArabienSAR11.91461.9246
SingaporeSGD15.63595.6759
ThailandTHB10.22210.2237
TurkietTRY13.1963.226
USAUSD17.18127.2212
SydafrikaZAR10.64180.6618

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-10-20 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,2827006,33470020/10
DanmarkDKK1,2301081,23810820/10
EuroEUR9,1652009,21670020/10
HongkongHKD0,9183000,93830020/10
IndienINR0,1145750,12107520/10
IndonesienIDR0,0005800,00061320/10
IslandISK0,0548680,06486820/10
JapanJPY0,0669760,06756120/10
KanadaCAD6,3776006,41760020/10
KinaCNY1,1627001,18970020/10
LitauenLTL2,6545002,66950020/10
MalaysiaMYR2,1868192,21681920/10
MarockoMAD0,7881000,86810020/10
MexikoMXN0,5276000,53860020/10
NorgeNOK1,0948921,10409220/10
Nya ZeelandNZD5,6917005,73670020/10
PolenPLN2,1484002,20090020/10
SaudiarabienSAR1,8921001,94710020/10
SchweizCHF7,5972157,63721520/10
SingaporeSGD5,6309005,68090020/10
StorbritannienGBP11,55240011,64790020/10
SydafrikaZAR0,6318000,67180020/10
SydkoreaKRW0,0067750,00681520/10
ThailandTHB0,2184000,22740020/10
TjeckienCZK0,3300100,33601020/10
UngernHUF0,0295800,03063020/10
USAUSD7,1687007,23620020/10

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000026/9
AustralienAUD6,1227006,74470020/10
BrasilienBRL2,7459003,24590020/10
BulgarienBGN4,5158704,99887020/10
ChileCLP0,0112770,01367720/10
DanmarkDKK1,1911081,28310820/10
Dominikanska Rep.DOP0,1460450,18244520/10
EgyptenEGP0,9407871,17378720/10
EuroEUR8,8752009,70670020/10
FilippinernaPHP0,1496730,17667320/10
Förenade ArabemiratenAED1,8868632,12986320/10
GambiaGMD0,1463540,19135420/10
HongkongHKD0,8933000,98830020/10
IndonesienIDR0,0005600,00067320/10
IslandISK0,0540000,0630003/10
IsraelILS1,8077402,11774020/10
JapanJPY0,0645010,07048620/10
JordanienJOD9,48673711,14673720/10
KanadaCAD6,1576006,71760020/10
KenyaKES0,0743320,08833220/10
KinaCNY1,1332001,26470020/10
KroatienHRK1,1446391,27963920/10
LitauenLTL2,5045002,82450020/10
MalaysiaMYR2,1068192,38681920/10
MarockoMAD0,7031000,95310020/10
MauritiusMUR0,2126750,25367520/10
MexikoMXN0,5106000,58360020/10
NorgeNOK1,0493921,14659220/10
Nya ZeelandNZD5,4817006,13670020/10
OmanOMR17,60858519,80858320/10
PolenPLN2,0784002,33090020/10
QatarQAR1,7678252,18782520/10
RumänienRON1,9465772,28657720/10
RysslandRUB0,1523720,19637220/10
SaudiarabienSAR1,7371002,03710020/10
SchweizCHF7,3022157,89221520/10
SingaporeSGD5,4609006,03090020/10
Sri LankaLKR0,0472040,06300420/10
StorbritannienGBP11,29740012,29290020/10
SydafrikaZAR0,5918000,70480020/10
SydkoreaKRW0,0061500,00739020/10
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2198470,25784720/10
ThailandTHB0,2134000,24840020/10
TjeckienCZK0,3180100,35601020/10
TurkietTRY3,0910003,51100020/10
UngernHUF0,0283800,03203020/10
USAUSD6,9737007,62620020/10
VietnamVND0,0002820,00039420/10

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-10-20 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu