valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-09-02 18:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AUD australienska Dollar 1 6,3200 6,9450 14,40
BSD Bahamas Dollar 1 5,9306 7,6792 13,02
BHD Dinar 1 16,9536 20,3990 4,90
BBD Barbados Dollar 1 3,2663 3,8884 25,72
BRL Brasilianska Real 1 2,8998 3,4115 29,31
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5113 5,0125 19,95
CLP Chilenska Peso 1 0,0110 0,0132 7 575,76
DKK danska Kronor 1 1,1938 1,2941 77,27
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1508 0,1774 563,70
EGP egyptiska Pund 1 0,8982 1,1515 86,84
EUR Euro 1 8,8878 9,6764 10,33
FJD Fiji Dollar 1 3,4241 4,2044 23,78
PHP filippinska Peso 1 0,1493 0,1777 562,75
AED arabiska Dirham 1 1,8266 2,0757 48,18
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1607 0,2058 485,91
HKD Hongkong Dollar 1 0,8665 0,9736 102,71
INR indiska Rupee 1 0,1068 0,1279 781,86
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0554 0,0668 149 700,60
ISK isländska Krónur 1 0,0541 0,0636 1 572,33
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8392 2,1386 46,76
JPY japanska Yen 100 6,4552 7,0495 1 418,54
JOD Jordanska Dinar 1 9,2037 10,8919 9,18
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2239 6,7614 14,79
KES kenyanska Shilling 1 0,0703 0,0868 1 152,07
CNY kinesiska Yuan 1 1,0951 1,2304 81,27
KRW Koreanska Won 1 0,0064 0,0076 13 157,89
HRK kroatiska Kuna 1 1,1509 1,2931 77,33
KWD Kuwait Dinar 1 22,7715 26,8754 3,72
LTL Litauiska Litas 1 2,4790 2,8283 35,36
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1104 2,3982 41,70
MUR Mauritius Rupee 1 0,2090 0,2518 397,14
MXN Mexicanska Peso 1 0,5108 0,5871 170,33
NOK Norska Kroner 1 1,0798 1,1775 84,93
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,6074 6,3004 15,87
OMR Oman Rial 1 16,8480 20,0571 4,99
PLN Polska NewZloty 1 2,0848 2,3425 42,69
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9523 2,2968 43,54
RUB ryska Rubel 1 0,1637 0,2072 482,63
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,6905 1,9876 50,31
CHF Schweiziska Francs 1 7,3081 7,9186 12,63
SGD singapore Dollar 1 5,3975 5,9972 16,67
GBP engelska Pund 1 11,3324 12,3178 8,12
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6285 0,7062 141,60
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2173 0,2579 387,75
THB thailändska Baht 1 0,2081 0,2437 410,34
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3214 0,3571 280,03
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0162 1,2268 81,51
TRY Turkiska Lira 1 3,1605 3,5915 27,84
UAH Hryvnja 1 0,4591 0,6041 165,54
HUF ungerska Forint 1 0,0284 0,0315 3 174,60
USD amerikanska Dollar 1 6,7610 7,3915 13,53
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0290 0,0399 250 626,57
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,3998 2,8651 34,90

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-09-02 18:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,3207 6,9443 14,40
Bahamas BSD 5,9316 7,6785 13,02
Barbados BBD 3,2668 3,8881 25,72
Brasilien BRL 2,9002 3,4112 29,32
Bulgarien BGN 4,5118 5,012 19,95
Chile CLP 0,011 0,0132 7 575,76
Danmark DKK 1,194 1,294 77,28
Dominikanska Rep. DOP 0,1508 0,1774 563,70
Egypten EGP 0,8983 1,1514 86,85
Euroland EUR 8,8888 9,6754 10,34
Fiji FJD 3,4251 4,2041 23,79
Filippinerna PHP 0,1492 0,1776 563,06
Förenade Arabemiraten AED 1,8269 2,0755 48,18
Gambia GMD 0,1608 0,2058 485,91
Hongkong HKD 0,8666 0,9735 102,72
Indien INR 0,1068 0,1279 781,86
Indonesien IDR 0,0555 0,0668 149 700,60
Island ISK 0,0541 0,0636 1 572,33
Israel ILS 1,8395 2,1384 46,76
Japan JPY 6,456 7,0488 1 418,68
Jordanien JOD 9,205 10,8909 9,18
Kanada CAD 6,2246 6,7607 14,79
Kenya KES 0,0738 0,0868 1 152,07
Kina CNY 1,0952 1,2303 81,28
Korea, syd- KRW 0,0064 0,0076 13 157,89
Kroatien HRK 1,1509 1,2929 77,35
Litauen LTL 2,4794 2,8281 35,36
Malaysia MYR 2,1107 2,398 41,70
Mauritius MUR 0,209 0,2517 397,30
Mexico MXN 0,5109 0,5871 170,33
Norge NOK 1,0799 1,1774 84,93
Nya Zeeland NZD 5,6081 6,2998 15,87
Oman OMR 16,8505 20,0553 4,99
Polen PLN 2,085 2,3422 42,69
Rumänien RON 1,9526 2,2966 43,54
Ryssland RUB 0,1637 0,2072 482,63
Saudiarabien SAR 1,6907 1,9874 50,32
Schweiz CHF 7,309 7,9179 12,63
Singapore SGD 5,3982 5,9967 16,68
Sri Lanka LKR 0,0501 0,0616 1 623,38
Storbritannien GBP 11,3337 12,3166 8,12
Sydafr Republ ZAR 0,6286 0,7061 141,62
Taiwan TWD 0,2173 0,2579 387,75
Thailand THB 0,2079 0,2435 410,68
Tjeckien CZK 0,3214 0,357 280,11
Turkiet TRY 3,1609 3,5911 27,85
Ungern HUF 0,0284 0,0315 3 174,60
USA USD 6,7618 7,3908 13,53
Vietnam VND 0,029 0,0399 250 626,57
Öst Karibien XCD 2,4002 2,8649 34,91

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-09-02 18:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.25436.9143
BulgarienBGN14.40684.8868
KanadaCAD16.17816.7081
SchweizCHF100735.8027786.8027
KinaCNY11.09481.2198
TjeckienCZK10031.702535.4025
DanmarkDKK100119.5309127.7309
EuroEUR18.88949.6294
StorbritannienGBP111.288212.1982
KroatienHRK11.14431.2843
JapanJPY1006.39536.9953
LitauenLTL12.49292.7979
NorgeNOK100108.5195116.7195
PolenPLN12.08612.3161
RysslandRUB10016.983120.7831
ThailandTHB10.2080.235
USAUSD16.77417.3541
SydafrikaZAR10.59480.7148

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.48936.5293
BulgarienBGN14.6994.799
KanadaCAD16.40816.4481
SchweizCHF100760.2027762.2027
KinaCNY11.12481.1548
TjeckienCZK10033.002533.3025
DanmarkDKK100123.1309123.7309
EuroEUR19.17449.2144
StorbritannienGBP111.573211.6232
Hong KongHKD10.89370.9137
KroatienHRK11.20711.2171
UngernHUF1002.87622.9762
IndonesienIDR1000.06020.1002
IndienINR10011.266611.8666
IslandISK1005.52196.4219
JapanJPY1006.66036.7003
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.64792.6779
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82220.8282
MexikoMXN10.48480.5848
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100112.7695113.3695
Nya ZeelandNZD15.82785.8678
PolenPLN12.15612.2161
RysslandRUB10017.783119.7831
Saudi ArabienSAR11.86241.8724
SingaporeSGD15.57275.6127
ThailandTHB10.21770.2193
TurkietTRY13.22323.2532
USAUSD16.98417.0241
SydafrikaZAR10.64480.6648

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-09-02 18:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,4833006,5353002/9
DanmarkDKK1,2314091,2394092/9
EuroEUR9,1779009,2294002/9
HongkongHKD0,8937000,9137002/9
IndienINR0,1126660,1191662/9
IndonesienIDR0,0005710,0006042/9
IslandISK0,0547190,0647192/9
JapanJPY0,0665730,0671582/9
KanadaCAD6,4116006,4516002/9
KinaCNY1,1263001,1533002/9
LitauenLTL2,6579002,6729002/9
MalaysiaMYR2,1943572,2243572/9
MarockoMAD0,7852000,8652002/9
MexikoMXN0,5293000,5403002/9
NorgeNOK1,1270951,1362952/9
Nya ZeelandNZD5,8213005,8663002/9
PolenPLN2,1561002,2086002/9
SaudiarabienSAR1,8399001,8949002/9
SchweizCHF7,5980277,6380272/9
SingaporeSGD5,5677005,6177002/9
StorbritannienGBP11,55670011,6522002/9
SydafrikaZAR0,6348000,6748002/9
SydkoreaKRW0,0068610,0069012/9
ThailandTHB0,2140000,2230002/9
TjeckienCZK0,3285250,3345252/9
UngernHUF0,0288120,0298622/9
USAUSD6,9716007,0391002/9

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,0000004/8
AustralienAUD6,3233006,9453002/9
BrasilienBRL2,9083003,4083002/9
BulgarienBGN4,5149844,9979842/9
ChileCLP0,0108410,0132412/9
DanmarkDKK1,1924091,2844092/9
Dominikanska Rep.DOP0,1420160,1784162/9
EgyptenEGP0,9127171,1457172/9
EuroEUR8,8879009,7144002/9
FilippinernaPHP0,1497130,1767132/9
Förenade ArabemiratenAED1,8321682,0751682/9
GambiaGMD0,1568330,2018332/9
HongkongHKD0,8687000,9637002/9
IndonesienIDR0,0005510,0006642/9
IslandISK0,0540000,06300027/8
IsraelILS1,8348772,1448772/9
JapanJPY0,0640980,0700832/9
JordanienJOD9,22556510,8855652/9
KanadaCAD6,1916006,7516002/9
KenyaKES0,0725680,0865682/9
KinaCNY1,0968001,2283002/9
KroatienHRK1,1538041,2888042/9
LitauenLTL2,5079002,8279002/9
MalaysiaMYR2,1143572,3943572/9
MarockoMAD0,7002000,9502002/9
MauritiusMUR0,2083540,2493542/9
MexikoMXN0,5123000,5853002/9
NorgeNOK1,0815951,1787952/9
Nya ZeelandNZD5,6113006,2663002/9
OmanOMR17,08511319,2851112/9
PolenPLN2,0861002,3386002/9
QatarQAR1,7127622,1327622/9
RumänienRON1,9560472,2960472/9
RysslandRUB0,1638310,2078312/9
SaudiarabienSAR1,6849001,9849002/9
SchweizCHF7,3030277,8930272/9
SingaporeSGD5,3977005,9677002/9
Sri LankaLKR0,0458730,0616732/9
StorbritannienGBP11,30170012,2972002/9
SydafrikaZAR0,5948000,7078002/9
SydkoreaKRW0,0062360,0074762/9
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2165880,2545882/9
ThailandTHB0,2090000,2420002/9
TjeckienCZK0,3165250,3545252/9
TurkietTRY3,1332003,5632002/9
UngernHUF0,0276120,0312622/9
USAUSD6,7766007,4041002/9
VietnamVND0,0002740,0003862/9

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-09-02 18:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu