valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-10-23 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,8985 2,1574 46,35
AUD australienska Dollar 1 6,1986 6,8116 14,68
BBD Barbados Dollar 1 3,3949 4,0415 24,74
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5106 5,0118 19,95
BHD Dinar 1 17,6210 21,2020 4,72
BRL Brasilianska Real 1 2,7203 3,2004 31,25
BSD Bahamas Dollar 1 6,1641 7,9815 12,53
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2311 6,7693 14,77
CHF Schweiziska Francs 1 7,2969 7,9065 12,65
CLP Chilenska Peso 1 0,0115 0,0138 7 246,38
CNY kinesiska Yuan 1 1,1433 1,2846 77,85
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3218 0,3576 279,64
DKK danska Kronor 1 1,1938 1,2941 77,27
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1560 0,1835 544,96
EGP egyptiska Pund 1 0,9335 1,1968 83,56
EUR Euro 1 8,8832 9,6714 10,34
FJD Fiji Dollar 1 3,4553 4,2427 23,57
GBP engelska Pund 1 11,3497 12,3366 8,11
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1532 0,1962 509,68
HKD Hongkong Dollar 1 0,8995 1,0107 98,94
HRK kroatiska Kuna 1 1,1404 1,2814 78,04
HUF ungerska Forint 1 0,0289 0,0321 3 115,26
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0561 0,0676 147 928,99
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8162 2,1119 47,35
INR indiska Rupee 1 0,1098 0,1315 760,46
ISK isländska Krónur 1 0,0542 0,0638 1 567,40
JOD Jordanska Dinar 1 9,5471 11,2983 8,85
JPY japanska Yen 100 6,5032 7,1019 1 408,07
KES kenyanska Shilling 1 0,0725 0,0895 1 117,32
KRW Koreanska Won 1 0,0064 0,0076 13 157,89
KWD Kuwait Dinar 1 23,3160 27,5180 3,63
LTL Litauiska Litas 1 2,4795 2,8289 35,35
MUR Mauritius Rupee 1 0,2147 0,2587 386,55
MXN Mexicanska Peso 1 0,5129 0,5895 169,64
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1228 2,4123 41,45
NOK Norska Kroner 1 1,0489 1,1438 87,43
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,4809 6,1583 16,24
OMR Oman Rial 1 17,5111 20,8466 4,80
PHP filippinska Peso 1 0,1509 0,1796 556,79
PLN Polska NewZloty 1 2,0709 2,3268 42,98
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9394 2,2816 43,83
RUB ryska Rubel 1 0,1529 0,1935 516,80
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7565 2,0652 48,42
SGD singapore Dollar 1 5,5177 6,1308 16,31
THB thailändska Baht 1 0,2135 0,2500 400,00
TRY Turkiska Lira 1 3,1442 3,5730 27,99
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0550 1,2737 78,51
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2218 0,2633 379,79
UAH Hryvnja 1 0,4679 0,6157 162,42
USD amerikanska Dollar 1 7,0232 7,6781 13,02
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0300 0,0413 242 130,75
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,5318 3,0227 33,08
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6353 0,7138 140,10

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-10-23 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,1994 6,811 14,68
Bahamas BSD 6,1652 7,9808 12,53
Barbados BBD 3,3954 4,0412 24,75
Brasilien BRL 2,7207 3,2001 31,25
Bulgarien BGN 4,5112 5,0113 19,95
Chile CLP 0,0114 0,0137 7 299,27
Danmark DKK 1,194 1,294 77,28
Dominikanska Rep. DOP 0,156 0,1835 544,96
Egypten EGP 0,9337 1,1967 83,56
Euroland EUR 8,8843 9,6705 10,34
Fiji FJD 3,4562 4,2423 23,57
Filippinerna PHP 0,1509 0,1796 556,79
Förenade Arabemiraten AED 1,8988 2,1572 46,36
Gambia GMD 0,1533 0,1962 509,68
Hongkong HKD 0,8996 1,0106 98,95
Indien INR 0,1098 0,1315 760,46
Indonesien IDR 0,056 0,0675 148 148,15
Island ISK 0,0542 0,0638 1 567,40
Israel ILS 1,8165 2,1117 47,36
Japan JPY 6,504 7,1012 1 408,21
Jordanien JOD 9,5485 11,2973 8,85
Kanada CAD 6,2319 6,7687 14,77
Kenya KES 0,0761 0,0895 1 117,32
Kina CNY 1,1434 1,2844 77,86
Korea, syd- KRW 0,0064 0,0076 13 157,89
Kroatien HRK 1,1406 1,2813 78,05
Litauen LTL 2,4798 2,8286 35,35
Malaysia MYR 2,1231 2,4121 41,46
Mauritius MUR 0,2148 0,2587 386,55
Mexico MXN 0,5129 0,5894 169,66
Norge NOK 1,049 1,1437 87,44
Nya Zeeland NZD 5,4817 6,1578 16,24
Oman OMR 17,5137 20,8447 4,80
Polen PLN 2,0711 2,3266 42,98
Rumänien RON 1,9396 2,2814 43,83
Ryssland RUB 0,1529 0,1935 516,80
Saudiarabien SAR 1,7567 2,065 48,43
Schweiz CHF 7,2978 7,9057 12,65
Singapore SGD 5,5185 6,1303 16,31
Sri Lanka LKR 0,0519 0,0638 1 567,40
Storbritannien GBP 11,3511 12,3355 8,11
Sydafr Republ ZAR 0,6353 0,7137 140,11
Taiwan TWD 0,2219 0,2633 379,79
Thailand THB 0,2133 0,2498 400,32
Tjeckien CZK 0,3219 0,3576 279,64
Turkiet TRY 3,1447 3,5727 27,99
Ungern HUF 0,0289 0,0321 3 115,26
USA USD 7,0241 7,6774 13,03
Vietnam VND 0,03 0,0413 242 130,75
Öst Karibien XCD 2,5322 3,0224 33,09

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-10-23 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.13816.7981
BulgarienBGN14.51685.0068
KanadaCAD16.22416.7541
SchweizCHF100737.2908788.2908
KinaCNY11.14481.2698
TjeckienCZK10031.737535.4375
DanmarkDKK100119.6177127.8177
EuroEUR18.8919.631
StorbritannienGBP111.36612.276
KroatienHRK11.14431.2743
JapanJPY1006.50637.1063
LitauenLTL12.49272.7977
NorgeNOK100105.1983113.3983
PolenPLN12.0712.301
RysslandRUB10015.713319.5133
ThailandTHB10.21460.2416
USAUSD17.04937.6293
SydafrikaZAR10.60120.7212

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.37316.4131
BulgarienBGN14.70354.8035
KanadaCAD16.45416.4941
SchweizCHF100761.6908763.6908
KinaCNY11.17481.2048
TjeckienCZK10033.037533.3375
DanmarkDKK100123.2177123.8177
EuroEUR19.1769.216
StorbritannienGBP111.65111.701
Hong KongHKD10.92860.9486
KroatienHRK11.19781.2078
UngernHUF1002.93633.0363
IndonesienIDR1000.06090.1009
IndienINR10011.602212.2022
IslandISK1005.55596.4559
JapanJPY1006.77136.8113
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.64772.6777
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82780.8338
MexikoMXN10.48730.5873
MalaysiaMYR12.22.2
NorgeNOK100109.4483110.0483
Nya ZeelandNZD15.70175.7417
PolenPLN12.1412.201
RysslandRUB10016.513318.5133
Saudi ArabienSAR11.93491.9449
SingaporeSGD15.70065.7406
ThailandTHB10.22430.2259
TurkietTRY13.22143.2514
USAUSD17.25937.2993
SydafrikaZAR10.65120.6712

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-10-23 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,3671006,41910023/10
DanmarkDKK1,2322771,24027723/10
EuroEUR9,1795009,23100023/10
HongkongHKD0,9286000,94860023/10
IndienINR0,1160220,12252223/10
IndonesienIDR0,0005850,00061823/10
IslandISK0,0550590,06505923/10
JapanJPY0,0676830,06826823/10
KanadaCAD6,4576006,49760023/10
KinaCNY1,1763001,20330023/10
LitauenLTL2,6577002,67270023/10
MalaysiaMYR2,2029722,23297223/10
MarockoMAD0,7908000,87080023/10
MexikoMXN0,5318000,54280023/10
NorgeNOK1,0938831,10308323/10
Nya ZeelandNZD5,6952005,74020023/10
PolenPLN2,1410002,19350023/10
SaudiarabienSAR1,9124001,96740023/10
SchweizCHF7,6129087,65290823/10
SingaporeSGD5,6956005,74560023/10
StorbritannienGBP11,63450011,73000023/10
SydafrikaZAR0,6412000,68120023/10
SydkoreaKRW0,0068720,00691223/10
ThailandTHB0,2206000,22960023/10
TjeckienCZK0,3288750,33487523/10
UngernHUF0,0294130,03046323/10
USAUSD7,2468007,31430023/10

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000026/9
AustralienAUD6,2071006,82910023/10
BrasilienBRL2,7165003,21650023/10
BulgarienBGN4,5126364,99563623/10
ChileCLP0,0113990,01379923/10
DanmarkDKK1,1932771,28527723/10
Dominikanska Rep.DOP0,1471630,18356323/10
EgyptenEGP0,9492621,18226223/10
EuroEUR8,8895009,72100023/10
FilippinernaPHP0,1510250,17802523/10
Förenade ArabemiratenAED1,9033082,14630823/10
GambiaGMD0,1485320,19353223/10
HongkongHKD0,9036000,99860023/10
IndonesienIDR0,0005650,00067823/10
IslandISK0,0540000,0630003/10
IsraelILS1,8034542,11345423/10
JapanJPY0,0652080,07119323/10
JordanienJOD9,57067211,23067223/10
KanadaCAD6,2376006,79760023/10
KenyaKES0,0750120,08901223/10
KinaCNY1,1468001,27830023/10
KroatienHRK1,1423571,27735723/10
LitauenLTL2,5077002,82770023/10
MalaysiaMYR2,1229722,40297223/10
MarockoMAD0,7058000,95580023/10
MauritiusMUR0,2144630,25546323/10
MexikoMXN0,5148000,58780023/10
NorgeNOK1,0483831,14558323/10
Nya ZeelandNZD5,4852006,14020023/10
OmanOMR17,76428719,96428523/10
PolenPLN2,0710002,32350023/10
QatarQAR1,7845212,20452123/10
RumänienRON1,9424172,28241723/10
RysslandRUB0,1511330,19513323/10
SaudiarabienSAR1,7574002,05740023/10
SchweizCHF7,3179087,90790823/10
SingaporeSGD5,5256006,09560023/10
Sri LankaLKR0,0475830,06338323/10
StorbritannienGBP11,37950012,37500023/10
SydafrikaZAR0,6012000,71420023/10
SydkoreaKRW0,0062470,00748723/10
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2219100,25991023/10
ThailandTHB0,2156000,25060023/10
TjeckienCZK0,3168750,35487523/10
TurkietTRY3,1164003,53640023/10
UngernHUF0,0282130,03186323/10
USAUSD7,0518007,70430023/10
VietnamVND0,0002850,00039723/10

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-10-23 16:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu