valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-08-30 14:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,8184 2,0664 48,39
AUD australienska Dollar 1 6,3336 6,9600 14,37
BBD Barbados Dollar 1 3,2517 3,8711 25,83
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5023 5,0026 19,99
BHD Dinar 1 16,8779 20,3079 4,92
BRL Brasilianska Real 1 2,8944 3,4052 29,37
BSD Bahamas Dollar 1 5,9042 7,6449 13,08
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2018 6,7374 14,84
CHF Schweiziska Francs 1 7,2924 7,9016 12,66
CLP Chilenska Peso 1 0,0108 0,0130 7 692,31
CNY kinesiska Yuan 1 1,0900 1,2247 81,65
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3199 0,3555 281,29
DKK danska Kronor 1 1,1901 1,3030 76,75
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1507 0,1773 564,02
EGP egyptiska Pund 1 0,8942 1,1464 87,23
EUR Euro 1 8,8612 9,7440 10,26
FJD Fiji Dollar 1 3,4270 4,2080 23,76
GBP engelska Pund 1 11,2461 12,3462 8,10
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1598 0,2046 488,76
HKD Hongkong Dollar 1 0,8623 0,9689 103,21
HRK kroatiska Kuna 1 1,1458 1,2874 77,68
HUF ungerska Forint 1 0,0282 0,0313 3 194,89
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0552 0,0665 150 375,94
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8333 2,1318 46,91
INR indiska Rupee 1 0,1063 0,1273 785,55
ISK isländska Krónur 1 0,0540 0,0635 1 574,80
JOD Jordanska Dinar 1 9,1612 10,8417 9,22
JPY japanska Yen 100 6,4384 7,0311 1 422,25
KES kenyanska Shilling 1 0,0701 0,0866 1 154,73
KRW Koreanska Won 1 0,0064 0,0076 13 157,89
KWD Kuwait Dinar 1 22,7018 26,7931 3,73
LTL Litauiska Litas 1 2,4743 2,8229 35,42
MUR Mauritius Rupee 1 0,2094 0,2523 396,35
MXN Mexicanska Peso 1 0,5087 0,5847 171,03
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1096 2,3973 41,71
NOK Norska Kroner 1 1,0737 1,1826 84,56
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,6071 6,3001 15,87
OMR Oman Rial 1 16,7727 19,9675 5,01
PHP filippinska Peso 1 0,1485 0,1768 565,61
PLN Polska NewZloty 1 2,0706 2,3265 42,98
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9418 2,2845 43,77
RUB ryska Rubel 1 0,1648 0,2086 479,39
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,6829 1,9787 50,54
SGD singapore Dollar 1 5,3888 5,9875 16,70
THB thailändska Baht 1 0,2071 0,2449 408,33
TRY Turkiska Lira 1 3,1273 3,5538 28,14
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0117 1,2214 81,87
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2164 0,2568 389,41
UAH Hryvnja 1 0,4365 0,5743 174,13
USD amerikanska Dollar 1 6,7221 7,4225 13,47
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0288 0,0397 251 889,17
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,4069 2,8736 34,80
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6296 0,7074 141,36

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-08-30 14:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,3344 6,9594 14,37
Bahamas BSD 5,9051 7,6442 13,08
Barbados BBD 3,2522 3,8708 25,83
Brasilien BRL 2,8948 3,4049 29,37
Bulgarien BGN 4,5029 5,0021 19,99
Chile CLP 0,0108 0,013 7 692,31
Danmark DKK 1,1902 1,3029 76,75
Dominikanska Rep. DOP 0,1507 0,1773 564,02
Egypten EGP 0,8943 1,1463 87,24
Euroland EUR 8,8623 9,7439 10,26
Fiji FJD 3,4279 4,2076 23,77
Filippinerna PHP 0,1485 0,1768 565,61
Förenade Arabemiraten AED 1,8187 2,0662 48,40
Gambia GMD 0,1598 0,2046 488,76
Hongkong HKD 0,8624 0,9688 103,22
Indien INR 0,1063 0,1273 785,55
Indonesien IDR 0,0552 0,0665 150 375,94
Island ISK 0,054 0,0635 1 574,80
Israel ILS 1,8336 2,1316 46,91
Japan JPY 6,4391 7,0304 1 422,39
Jordanien JOD 9,1626 10,8407 9,22
Kanada CAD 6,2025 6,7367 14,84
Kenya KES 0,0736 0,0866 1 154,73
Kina CNY 1,0901 1,2246 81,66
Korea, syd- KRW 0,0064 0,0076 13 157,89
Kroatien HRK 1,146 1,2873 77,68
Litauen LTL 2,4746 2,8226 35,43
Malaysia MYR 2,1099 2,3971 41,72
Mauritius MUR 0,2095 0,2523 396,35
Mexico MXN 0,5088 0,5847 171,03
Norge NOK 1,0739 1,1825 84,57
Nya Zeeland NZD 5,6078 6,2995 15,87
Oman OMR 16,7752 19,9657 5,01
Polen PLN 2,0709 2,3263 42,99
Rumänien RON 1,9421 2,2843 43,78
Ryssland RUB 0,1648 0,2086 479,39
Saudiarabien SAR 1,6832 1,9786 50,54
Schweiz CHF 7,2933 7,9009 12,66
Singapore SGD 5,3894 5,9869 16,70
Sri Lanka LKR 0,0499 0,0614 1 628,66
Storbritannien GBP 11,2474 12,3461 8,10
Sydafr Republ ZAR 0,6296 0,7073 141,38
Taiwan TWD 0,2164 0,2568 389,41
Thailand THB 0,2069 0,2448 408,50
Tjeckien CZK 0,32 0,3555 281,29
Turkiet TRY 3,1278 3,5535 28,14
Ungern HUF 0,0282 0,0313 3 194,89
USA USD 6,723 7,4224 13,47
Vietnam VND 0,0288 0,0397 251 889,17
Öst Karibien XCD 2,4073 2,8734 34,80

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-08-30 14:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.26936.9293
BulgarienBGN14.40684.8868
KanadaCAD16.17566.7056
SchweizCHF100736.1392787.1392
KinaCNY11.08981.2148
TjeckienCZK10031.574335.2743
DanmarkDKK100119.3344127.5344
EuroEUR18.87799.6179
StorbritannienGBP111.263612.1736
KroatienHRK11.14431.2843
JapanJPY1006.43057.0305
LitauenLTL12.492.795
NorgeNOK100108.2834116.4834
PolenPLN12.07432.3043
RysslandRUB10017.08820.888
ThailandTHB10.20790.2349
USAUSD16.74277.3227
SydafrikaZAR10.59720.7172

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.50436.5443
BulgarienBGN14.69274.7927
KanadaCAD16.40566.4456
SchweizCHF100760.5392762.5392
KinaCNY11.11981.1498
TjeckienCZK10032.874333.1743
DanmarkDKK100122.9344123.5344
EuroEUR19.16299.2029
StorbritannienGBP111.548611.5986
Hong KongHKD10.88970.9097
KroatienHRK11.2041.214
UngernHUF1002.86142.9614
IndonesienIDR1000.06010.1001
IndienINR10011.221311.8213
IslandISK1005.52056.4205
JapanJPY1006.69556.7355
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.6452.675
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82090.8269
MexikoMXN10.48290.5829
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100112.5334113.1334
Nya ZeelandNZD15.82835.8683
PolenPLN12.14432.2043
RysslandRUB10017.88819.888
Saudi ArabienSAR11.85431.8643
SingaporeSGD15.56775.6077
ThailandTHB10.21760.2192
TurkietTRY13.21313.2431
USAUSD16.95276.9927
SydafrikaZAR10.64720.6672

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-08-30 14:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,4983006,55030029/8
DanmarkDKK1,2294441,23744429/8
EuroEUR9,1664009,21790029/8
HongkongHKD0,8897000,90970029/8
IndienINR0,1122130,11871329/8
IndonesienIDR0,0005690,00060229/8
IslandISK0,0547050,06470529/8
JapanJPY0,0669250,06751029/8
KanadaCAD6,4091006,44910029/8
KinaCNY1,1213001,14830029/8
LitauenLTL2,6550002,67000029/8
MalaysiaMYR2,1985652,22856529/8
MarockoMAD0,7839000,86390029/8
MexikoMXN0,5274000,53840029/8
NorgeNOK1,1247341,13393429/8
Nya ZeelandNZD5,8218005,86680029/8
PolenPLN2,1443002,19680029/8
SaudiarabienSAR1,8318001,88680029/8
SchweizCHF7,6013927,64139229/8
SingaporeSGD5,5627005,61270029/8
StorbritannienGBP11,53210011,62760029/8
SydafrikaZAR0,6372000,67720029/8
SydkoreaKRW0,0068590,00689929/8
ThailandTHB0,2139000,22290029/8
TjeckienCZK0,3272430,33324329/8
UngernHUF0,0286640,02971429/8
USAUSD6,9402007,00770029/8

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,0000004/8
AustralienAUD6,3383006,96030029/8
BrasilienBRL2,9029003,40290029/8
BulgarienBGN4,5111774,99417729/8
ChileCLP0,0107250,01312529/8
DanmarkDKK1,1904441,28244429/8
Dominikanska Rep.DOP0,1418930,17829329/8
EgyptenEGP0,9091651,14216529/8
EuroEUR8,8764009,79290029/8
FilippinernaPHP0,1489830,17598329/8
Förenade ArabemiratenAED1,8252532,06825329/8
GambiaGMD0,1561910,20119129/8
HongkongHKD0,8647000,95970029/8
IndonesienIDR0,0005490,00066229/8
IslandISK0,0540000,06300027/8
IsraelILS1,8323112,14231129/8
JapanJPY0,0644500,07043529/8
JordanienJOD9,18831110,84831129/8
KanadaCAD6,1891006,74910029/8
KenyaKES0,0724150,08641529/8
KinaCNY1,0918001,22330029/8
KroatienHRK1,1509701,28597029/8
LitauenLTL2,5050002,82500029/8
MalaysiaMYR2,1185652,39856529/8
MarockoMAD0,6989000,94890029/8
MauritiusMUR0,2081900,24919029/8
MexikoMXN0,5104000,58340029/8
NorgeNOK1,0792341,17643429/8
Nya ZeelandNZD5,6118006,26680029/8
OmanOMR17,01914119,21913929/8
PolenPLN2,0743002,32680029/8
QatarQAR1,7058132,12581329/8
RumänienRON1,9484032,28840329/8
RysslandRUB0,1648800,20888029/8
SaudiarabienSAR1,6768001,97680029/8
SchweizCHF7,3063927,89639229/8
SingaporeSGD5,3927005,96270029/8
Sri LankaLKR0,0456690,06146929/8
StorbritannienGBP11,27710012,41260029/8
SydafrikaZAR0,5972000,71020029/8
SydkoreaKRW0,0062340,00747429/8
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2158030,25380329/8
ThailandTHB0,2089000,24390029/8
TjeckienCZK0,3152430,35324329/8
TurkietTRY3,1131003,54310029/8
UngernHUF0,0274640,03111429/8
USAUSD6,7452007,45270029/8
VietnamVND0,0002730,00038529/8

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-08-30 14:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu