valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-11-01 08:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,9148 2,1759 45,96
AUD australienska Dollar 1 6,2813 6,9025 14,49
BBD Barbados Dollar 1 3,4239 4,0761 24,53
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5271 5,0301 19,88
BHD Dinar 1 17,7717 21,3834 4,68
BRL Brasilianska Real 1 2,8387 3,3396 29,94
BSD Bahamas Dollar 1 6,2169 8,0498 12,42
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,3657 6,9155 14,46
CHF Schweiziska Francs 1 7,3935 8,0112 12,48
CLP Chilenska Peso 1 0,0117 0,0141 7 092,20
CNY kinesiska Yuan 1 1,1550 1,2978 77,05
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3228 0,3587 278,78
DKK danska Kronor 1 1,2080 1,3226 75,61
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1571 0,1848 541,13
EGP egyptiska Pund 1 0,9415 1,2071 82,84
EUR Euro 1 8,9864 9,8816 10,12
FJD Fiji Dollar 1 3,4776 4,2701 23,42
GBP engelska Pund 1 11,4891 12,6130 7,93
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1546 0,1980 505,05
HKD Hongkong Dollar 1 0,9077 1,0199 98,05
HRK kroatiska Kuna 1 1,1469 1,2886 77,60
HUF ungerska Forint 1 0,0290 0,0322 3 105,59
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0563 0,0678 147 492,63
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8180 2,1139 47,31
INR indiska Rupee 1 0,1105 0,1323 755,86
ISK isländska Krónur 1 0,0544 0,0640 1 562,50
JOD Jordanska Dinar 1 9,6587 11,4304 8,75
JPY japanska Yen 100 6,4946 7,0925 1 409,94
KES kenyanska Shilling 1 0,0731 0,0902 1 108,65
KRW Koreanska Won 1 0,0064 0,0076 13 157,89
KWD Kuwait Dinar 1 23,4829 27,7150 3,61
LTL Litauiska Litas 1 2,4879 2,8384 35,23
MUR Mauritius Rupee 1 0,2166 0,2610 383,14
MXN Mexicanska Peso 1 0,5227 0,6008 166,44
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1309 2,4215 41,30
NOK Norska Kroner 1 1,0468 1,1530 86,73
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,5362 6,2205 16,08
OMR Oman Rial 1 17,6609 21,0249 4,76
PHP filippinska Peso 1 0,1521 0,1811 552,18
PLN Polska NewZloty 1 2,0904 2,3488 42,57
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9502 2,2944 43,58
RUB ryska Rubel 1 0,1528 0,1934 517,06
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7715 2,0829 48,01
SGD singapore Dollar 1 5,5220 6,1356 16,30
THB thailändska Baht 1 0,2154 0,2547 392,62
TRY Turkiska Lira 1 3,2202 3,6593 27,33
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0649 1,2857 77,78
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2232 0,2649 377,50
UAH Hryvnja 1 0,4719 0,6209 161,06
USD amerikanska Dollar 1 7,1359 7,8794 12,69
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0303 0,0417 239 808,15
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,5535 3,0486 32,80
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6504 0,7308 136,84

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-11-01 08:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,282 6,9018 14,49
Bahamas BSD 6,2179 8,0491 12,42
Barbados BBD 3,4244 4,0757 24,54
Brasilien BRL 2,8391 3,3393 29,95
Bulgarien BGN 4,5276 5,0296 19,88
Chile CLP 0,0117 0,0141 7 092,20
Danmark DKK 1,2081 1,3225 75,61
Dominikanska Rep. DOP 0,1571 0,1848 541,13
Egypten EGP 0,9417 1,207 82,85
Euroland EUR 8,9876 9,8815 10,12
Fiji FJD 3,4785 4,2697 23,42
Filippinerna PHP 0,1522 0,1811 552,18
Förenade Arabemiraten AED 1,9151 2,1757 45,96
Gambia GMD 0,1546 0,1979 505,31
Hongkong HKD 0,9078 1,0198 98,06
Indien INR 0,1105 0,1323 755,86
Indonesien IDR 0,0563 0,0678 147 492,63
Island ISK 0,0544 0,064 1 562,50
Israel ILS 1,8182 2,1137 47,31
Japan JPY 6,4954 7,0918 1 410,08
Jordanien JOD 9,6601 11,4294 8,75
Kanada CAD 6,3665 6,9149 14,46
Kenya KES 0,0767 0,0902 1 108,65
Kina CNY 1,1552 1,2977 77,06
Korea, syd- KRW 0,0064 0,0076 13 157,89
Kroatien HRK 1,147 1,2885 77,61
Litauen LTL 2,4882 2,8381 35,23
Malaysia MYR 2,1312 2,4213 41,30
Mauritius MUR 0,2166 0,2609 383,29
Mexico MXN 0,5227 0,6007 166,47
Norge NOK 1,047 1,1529 86,74
Nya Zeeland NZD 5,537 6,2199 16,08
Oman OMR 17,6635 21,023 4,76
Polen PLN 2,0907 2,3486 42,58
Rumänien RON 1,9505 2,2942 43,59
Ryssland RUB 0,1528 0,1934 517,06
Saudiarabien SAR 1,7718 2,0827 48,01
Schweiz CHF 7,3945 8,0105 12,48
Singapore SGD 5,5227 6,135 16,30
Sri Lanka LKR 0,0524 0,0644 1 552,80
Storbritannien GBP 11,4905 12,6129 7,93
Sydafr Republ ZAR 0,6506 0,7308 136,84
Taiwan TWD 0,2232 0,2649 377,50
Thailand THB 0,2152 0,2546 392,77
Tjeckien CZK 0,3228 0,3586 278,86
Turkiet TRY 3,2207 3,659 27,33
Ungern HUF 0,029 0,0322 3 105,59
USA USD 7,1369 7,8793 12,69
Vietnam VND 0,0303 0,0417 239 808,15
Öst Karibien XCD 2,5539 3,0484 32,80

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-11-01 08:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.22266.8826
BulgarienBGN14.56685.0568
KanadaCAD16.3066.836
SchweizCHF100740.6352791.6352
KinaCNY11.15251.2875
TjeckienCZK10031.854135.5541
DanmarkDKK100120.1797128.3797
EuroEUR18.93149.6714
StorbritannienGBP111.446912.3569
KroatienHRK11.16431.2943
JapanJPY1006.32086.9208
LitauenLTL12.50522.8102
NorgeNOK100105.038113.238
PolenPLN12.09332.3233
RysslandRUB10015.570919.3709
ThailandTHB10.21540.2424
USAUSD17.12037.7003
SydafrikaZAR10.61710.7371

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.45766.4976
BulgarienBGN14.72184.8218
KanadaCAD16.5366.576
SchweizCHF100765.0352767.0352
KinaCNY11.18751.2175
TjeckienCZK10033.154133.4541
DanmarkDKK100123.7797124.3797
EuroEUR19.21649.2564
StorbritannienGBP111.731911.7819
Hong KongHKD10.93790.9579
KroatienHRK11.2051.215
UngernHUF1002.95723.0572
IndonesienIDR1000.06130.1013
IndienINR10011.678912.2789
IslandISK1005.57336.4733
JapanJPY1006.58586.6258
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.66022.6902
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.8320.838
MexikoMXN10.49760.5976
MalaysiaMYR12.2382.238
NorgeNOK100109.288109.888
Nya ZeelandNZD15.76085.8008
PolenPLN12.16332.2233
RysslandRUB10016.370918.3709
Saudi ArabienSAR11.95421.9642
SingaporeSGD15.71065.7506
ThailandTHB10.22510.2267
TurkietTRY13.3293.359
USAUSD17.33037.3703
SydafrikaZAR10.66710.6871

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-11-01 08:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,4516006,50360031/10
DanmarkDKK1,2378971,24589731/10
EuroEUR9,2199009,27140031/10
HongkongHKD0,9379000,95790031/10
IndienINR0,1167890,12328931/10
IndonesienIDR0,0005960,00062931/10
IslandISK0,0552330,06523331/10
JapanJPY0,0658280,06641331/10
KanadaCAD6,5395006,57950031/10
KinaCNY1,1890001,21600031/10
LitauenLTL2,6702002,68520031/10
MalaysiaMYR2,2210892,25108931/10
MarockoMAD0,7950000,87500031/10
MexikoMXN0,5421000,55310031/10
NorgeNOK1,0922801,10148031/10
Nya ZeelandNZD5,7543005,79930031/10
PolenPLN2,1633002,21580031/10
SaudiarabienSAR1,9317001,98670031/10
SchweizCHF7,6463527,68635231/10
SingaporeSGD5,7056005,75560031/10
StorbritannienGBP11,71540011,81090031/10
SydafrikaZAR0,6571000,69710031/10
SydkoreaKRW0,0068750,00691531/10
ThailandTHB0,2214000,23040031/10
TjeckienCZK0,3300410,33604131/10
UngernHUF0,0296220,03067231/10
USAUSD7,3178007,38530031/10

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000026/9
AustralienAUD6,2916006,91360031/10
BrasilienBRL2,8463003,34630031/10
BulgarienBGN4,5374905,02049031/10
ChileCLP0,0117570,01415731/10
DanmarkDKK1,1988971,29089731/10
Dominikanska Rep.DOP0,1491380,18553831/10
EgyptenEGP0,9625631,19556331/10
EuroEUR8,9299009,85140031/10
FilippinernaPHP0,1527440,17974431/10
Förenade ArabemiratenAED1,9292542,17225431/10
GambiaGMD0,1507390,19573931/10
HongkongHKD0,9129001,00790031/10
IndonesienIDR0,0005760,00068931/10
IslandISK0,0540000,0630003/10
IsraelILS1,8171542,12715431/10
JapanJPY0,0633530,06933831/10
JordanienJOD9,73905611,39905631/10
KanadaCAD6,3195006,87950031/10
KenyaKES0,0758030,08980331/10
KinaCNY1,1595001,29100031/10
KroatienHRK1,1512941,28629431/10
LitauenLTL2,5202002,84020031/10
MalaysiaMYR2,1410892,42108931/10
MarockoMAD0,7100000,96000031/10
MauritiusMUR0,2168320,25783231/10
MexikoMXN0,5251000,59810031/10
NorgeNOK1,0467801,14398031/10
Nya ZeelandNZD5,5443006,19930031/10
OmanOMR18,01105220,21105031/10
PolenPLN2,0933002,34580031/10
QatarQAR1,8106102,23061031/10
RumänienRON1,9557452,29574531/10
RysslandRUB0,1497090,19370931/10
SaudiarabienSAR1,7767002,07670031/10
SchweizCHF7,3513527,94135231/10
SingaporeSGD5,5356006,10560031/10
Sri LankaLKR0,0482990,06409931/10
StorbritannienGBP11,46040012,59590031/10
SydafrikaZAR0,6171000,73010031/10
SydkoreaKRW0,0062500,00749031/10
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2244550,26245531/10
ThailandTHB0,2164000,25340031/10
TjeckienCZK0,3180410,35604131/10
TurkietTRY3,2240003,64400031/10
UngernHUF0,0284220,03207231/10
USAUSD7,1228007,85530031/10
VietnamVND0,0002890,00040131/10

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-11-01 08:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu