valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-12-19 12:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 2,0054 2,2789 43,88
AUD australienska Dollar 1 6,0979 6,7010 14,92
BBD Barbados Dollar 1 3,5860 4,2691 23,42
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,6355 5,1505 19,42
BHD Dinar 1 18,6136 22,3963 4,47
BRL Brasilianska Real 1 2,6861 3,1601 31,64
BSD Bahamas Dollar 1 6,5113 8,4311 11,86
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,4231 6,9778 14,33
CHF Schweiziska Francs 1 7,5390 8,1688 12,24
CLP Chilenska Peso 1 0,0115 0,0139 7 194,24
CNY kinesiska Yuan 1 1,1886 1,3355 74,88
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3321 0,3690 271,00
DKK danska Kronor 1 1,2297 1,3330 75,02
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1636 0,1925 519,48
EGP egyptiska Pund 1 0,9862 1,2643 79,10
EUR Euro 1 9,1469 9,9585 10,04
FJD Fiji Dollar 1 3,5267 4,3304 23,09
GBP engelska Pund 1 11,7598 12,7824 7,82
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1620 0,2074 482,16
HKD Hongkong Dollar 1 0,9509 1,0684 93,60
HRK kroatiska Kuna 1 1,1732 1,3182 75,86
HUF ungerska Forint 1 0,0292 0,0324 3 086,42
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0570 0,0687 145 560,41
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8338 2,1323 46,90
ISK isländska Krónur 1 0,0552 0,0649 1 540,83
JOD Jordanska Dinar 1 9,9974 11,8313 8,45
JPY japanska Yen 100 6,1981 6,7687 1 477,39
KES kenyanska Shilling 1 0,0755 0,0932 1 072,96
KRW Koreanska Won 1 0,0065 0,0077 12 987,01
KWD Kuwait Dinar 1 24,3848 28,7794 3,47
LTL Litauiska Litas 1 2,5475 2,9065 34,41
MUR Mauritius Rupee 1 0,2254 0,2716 368,19
MXN Mexicanska Peso 1 0,5038 0,5791 172,68
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1118 2,3998 41,67
NOK Norska Kroner 1 0,9858 1,0750 93,02
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,7380 6,4472 15,51
OMR Oman Rial 1 18,4975 22,0208 4,54
PHP filippinska Peso 1 0,1599 0,1903 525,49
PLN Polska NewZloty 1 2,1218 2,3840 41,95
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9716 2,3195 43,11
RUB ryska Rubel 1 0,1118 0,1415 706,71
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,8545 2,1805 45,86
SGD singapore Dollar 1 5,6363 6,2626 15,97
THB thailändska Baht 1 0,2225 0,2605 383,88
TRY Turkiska Lira 1 3,2088 3,6464 27,42
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2267 0,2691 371,61
UAH Hryvnja 1 0,4059 0,5341 187,23
USD amerikanska Dollar 1 7,4410 8,1349 12,29
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0315 0,0434 230 414,75
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,6745 3,1931 31,32
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6372 0,7159 139,68

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-12-19 12:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,0987 6,7004 14,92
Bahamas BSD 6,5124 8,4303 11,86
Barbados BBD 3,5866 4,2687 23,43
Brasilien BRL 2,6865 3,1598 31,65
Bulgarien BGN 4,636 5,15 19,42
Chile CLP 0,0115 0,0139 7 194,24
Danmark DKK 1,2299 1,3329 75,02
Dominikanska Rep. DOP 0,1636 0,1924 519,75
Egypten EGP 0,9863 1,2642 79,10
Euroland EUR 9,148 9,9576 10,04
Fiji FJD 3,5277 4,33 23,09
Filippinerna PHP 0,1599 0,1903 525,49
Förenade Arabemiraten AED 2,0057 2,2787 43,88
Gambia GMD 0,162 0,2074 482,16
Hongkong HKD 0,951 1,0683 93,61
Indonesien IDR 0,057 0,0687 145 560,41
Island ISK 0,0551 0,0648 1 543,21
Israel ILS 1,8341 2,1322 46,90
Japan JPY 6,1989 6,7681 1 477,52
Jordanien JOD 9,999 11,8303 8,45
Kanada CAD 6,4239 6,9772 14,33
Kenya KES 0,0792 0,0932 1 072,96
Kina CNY 1,1888 1,3354 74,88
Korea, syd- KRW 0,0065 0,0077 12 987,01
Kroatien HRK 1,1734 1,3181 75,87
Litauen LTL 2,548 2,9063 34,41
Malaysia MYR 2,1121 2,3996 41,67
Mauritius MUR 0,2255 0,2716 368,19
Mexico MXN 0,5039 0,5791 172,68
Norge NOK 0,9859 1,0749 93,03
Nya Zeeland NZD 5,7388 6,4466 15,51
Oman OMR 18,5002 22,0188 4,54
Polen PLN 2,122 2,3837 41,95
Rumänien RON 1,9719 2,3193 43,12
Ryssland RUB 0,1118 0,1415 706,71
Saudiarabien SAR 1,8548 2,1803 45,87
Schweiz CHF 7,5399 8,168 12,24
Singapore SGD 5,6371 6,262 15,97
Storbritannien GBP 11,7613 12,7812 7,82
Sydafr Republ ZAR 0,6373 0,7159 139,68
Taiwan TWD 0,2268 0,2691 371,61
Thailand THB 0,2223 0,2603 384,17
Tjeckien CZK 0,3322 0,369 271,00
Turkiet TRY 3,2093 3,6461 27,43
Ungern HUF 0,0292 0,0324 3 086,42
USA USD 7,4419 8,1341 12,29
Vietnam VND 0,0315 0,0434 230 414,75
Öst Karibien XCD 2,6749 3,1928 31,32

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-12-19 12:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.08036.6903
BulgarienBGN14.66525.1752
KanadaCAD16.37496.9049
SchweizCHF100753.7209811.7209
KinaCNY11.18831.3223
TjeckienCZK10032.714536.4145
DanmarkDKK100123.0144132.2144
EuroEUR19.13939.9093
StorbritannienGBP111.669812.6498
KroatienHRK11.18751.3175
JapanJPY1006.21356.7835
NorgeNOK10098.3193107.3193
PolenPLN12.1362.386
RysslandRUB10010.529414.3594
ThailandTHB10.22150.2575
USAUSD17.43648.0464
SydafrikaZAR10.63310.7131

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.24536.2853
BulgarienBGN14.82314.9231
KanadaCAD16.57496.6149
SchweizCHF100783.1209785.1209
KinaCNY11.21851.2485
TjeckienCZK10034.014534.3145
DanmarkDKK100126.6144127.2144
EuroEUR19.42439.4643
StorbritannienGBP111.924811.9748
Hong KongHKD10.97840.9984
KroatienHRK11.23051.2405
UngernHUF1002.96313.0631
IndonesienIDR1000.06150.1015
IndienINR10011.825212.4252
IslandISK1005.62766.5276
JapanJPY1006.44856.4885
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.71992.7499
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.8550.861
MexikoMXN10.47630.5763
MalaysiaMYR12.2382.238
NorgeNOK100102.8693103.4693
Nya ZeelandNZD15.91195.9519
PolenPLN12.2062.266
RysslandRUB10011.489413.4894
Saudi ArabienSAR12.03692.0469
SingaporeSGD15.81775.8577
ThailandTHB10.23220.2338
TurkietTRY13.28493.2999
USAUSD17.64647.6864
SydafrikaZAR10.65310.6731

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-12-19 12:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-12-19 12:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu