valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2015-01-26 10:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 2,1505 2,4438 40,92
AUD australienska Dollar 1 6,3990 7,0319 14,22
BBD Barbados Dollar 1 3,8455 4,5780 21,84
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5915 5,1017 19,60
BHD Dinar 1 19,9604 24,0168 4,16
BRL Brasilianska Real 1 2,9781 3,5037 28,54
BSD Bahamas Dollar 1 6,9824 9,0411 11,06
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,4474 7,0042 14,28
CHF Schweiziska Francs 1 9,1106 9,8717 10,13
CLP Chilenska Peso 1 0,0121 0,0146 6 849,32
CNY kinesiska Yuan 1 1,2726 1,4299 69,93
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3256 0,3618 276,40
DKK danska Kronor 1 1,2303 1,3470 74,24
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1741 0,2048 488,28
EGP egyptiska Pund 1 1,0218 1,3100 76,34
EUR Euro 1 9,1493 10,0607 9,94
FJD Fiji Dollar 1 3,7149 4,5615 21,92
GBP engelska Pund 1 12,0820 13,2639 7,54
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1757 0,2250 444,44
HKD Hongkong Dollar 1 1,0199 1,1459 87,27
HRK kroatiska Kuna 1 1,1570 1,3000 76,92
HUF ungerska Forint 1 0,0290 0,0322 3 105,59
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0613 0,0738 135 501,36
ILS israeliska NewSheqel 1 1,9582 2,2770 43,92
INR indiska Rupee 1 0,1238 0,1483 674,31
ISK isländska Krónur 1 0,0555 0,0653 1 531,39
JMD Jamaicanska Dollar 1 0,0659 0,0785 1 273,89
JOD Jordanska Dinar 1 10,8190 12,8036 7,81
JPY japanska Yen 100 6,7219 7,3407 1 362,27
KES kenyanska Shilling 1 0,0798 0,0985 1 015,23
KRW Koreanska Won 1 0,0071 0,0084 11 904,76
KWD Kuwait Dinar 1 25,9098 30,5792 3,27
MUR Mauritius Rupee 1 0,2339 0,2818 354,86
MXN Mexicanska Peso 1 0,5377 0,6180 161,81
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1818 2,4793 40,33
NOK Norska Kroner 1 1,0234 1,1272 88,72
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,9197 6,6513 15,03
OMR Oman Rial 1 19,8358 23,6141 4,23
PHP filippinska Peso 1 0,1736 0,2067 483,79
PLN Polska NewZloty 1 2,0984 2,3577 42,41
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9465 2,2900 43,67
RUB ryska Rubel 1 0,1135 0,1437 695,89
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,9870 2,3363 42,80
SGD singapore Dollar 1 5,9420 6,6022 15,15
THB thailändska Baht 1 0,2405 0,2872 348,19
TRY Turkiska Lira 1 3,4128 3,8782 25,79
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2446 0,2903 344,47
USD amerikanska Dollar 1 7,9932 8,8260 11,33
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0338 0,0466 214 592,27
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,8359 3,3858 29,54
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6936 0,7793 128,32

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2015-01-26 10:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,3998 7,0312 14,22
Bahamas BSD 6,9836 9,0403 11,06
Barbados BBD 3,8461 4,5776 21,85
Brasilien BRL 2,9786 3,5034 28,54
Bulgarien BGN 4,5921 5,1012 19,60
Chile CLP 0,0121 0,0146 6 849,32
Danmark DKK 1,2304 1,3469 74,24
Dominikanska Rep. DOP 0,1741 0,2048 488,28
Egypten EGP 1,022 1,3099 76,34
Euroland EUR 9,1504 10,0606 9,94
Fiji FJD 3,7159 4,5611 21,92
Filippinerna PHP 0,1736 0,2066 484,03
Förenade Arabemiraten AED 2,1508 2,4435 40,92
Gambia GMD 0,1757 0,2249 444,64
Hongkong HKD 1,02 1,1458 87,28
Indonesien IDR 0,0613 0,0738 135 501,36
Island ISK 0,0555 0,0653 1 531,39
Israel ILS 1,9585 2,2768 43,92
Japan JPY 6,7227 7,34 1 362,40
Jordanien JOD 10,8206 12,8024 7,81
Kanada CAD 6,4482 7,0036 14,28
Kenya KES 0,0837 0,0985 1 015,23
Kina CNY 1,2728 1,4298 69,94
Korea, syd- KRW 0,0071 0,0084 11 904,76
Kroatien HRK 1,1572 1,2999 76,93
Malaysia MYR 2,1821 2,4791 40,34
Mauritius MUR 0,234 0,2818 354,86
Mexico MXN 0,5378 0,618 161,81
Norge NOK 1,0235 1,1271 88,72
Nya Zeeland NZD 5,9205 6,6507 15,04
Oman OMR 19,8388 23,612 4,24
Polen PLN 2,0986 2,3575 42,42
Rumänien RON 1,9468 2,2898 43,67
Ryssland RUB 0,1136 0,1437 695,89
Saudiarabien SAR 1,9873 2,3361 42,81
Schweiz CHF 9,1117 9,8708 10,13
Singapore SGD 5,9428 6,6016 15,15
Storbritannien GBP 12,0835 13,2638 7,54
Sydafr Republ ZAR 0,6937 0,7793 128,32
Taiwan TWD 0,2446 0,2902 344,59
Thailand THB 0,2402 0,2843 351,74
Tjeckien CZK 0,3257 0,3618 276,40
Turkiet TRY 3,4133 3,8779 25,79
Ungern HUF 0,029 0,0322 3 105,59
USA USD 7,9942 8,8259 11,33
Vietnam VND 0,0338 0,0466 214 592,27
Öst Karibien XCD 2,8364 3,3855 29,54

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2015-01-26 10:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.43647.0564
BulgarienBGN14.59525.0952
KanadaCAD16.45256.9955
SchweizCHF100918.741984.741
KinaCNY11.27961.4296
TjeckienCZK10032.625636.2256
DanmarkDKK100121.8826131.7826
EuroEUR19.07089.8708
StorbritannienGBP112.087713.0877
KroatienHRK11.161.3
JapanJPY1006.73217.2821
NorgeNOK100102.3535109.9535
PolenPLN12.10642.3564
RysslandRUB10011.379214.5192
ThailandTHB10.24210.2796
USAUSD17.99788.7078
SydafrikaZAR10.6980.779

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.59946.6394
BulgarienBGN14.79434.8943
KanadaCAD16.66056.7005
SchweizCHF100948.141950.141
KinaCNY11.31281.3428
TjeckienCZK10033.525633.8256
DanmarkDKK100125.6826126.2826
EuroEUR19.35689.3968
StorbritannienGBP112.372712.4227
Hong KongHKD11.05671.0767
KroatienHRK11.21831.2283
UngernHUF1002.95313.0531
IndonesienIDR1000.06680.1068
IndienINR10013.153813.7538
IslandISK1005.7046.604
JapanJPY1006.97717.0171
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.73122.7612
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.86230.8683
MexikoMXN10.51520.6152
MalaysiaMYR12.2462.246
NorgeNOK100107.1035107.7035
Nya ZeelandNZD16.19116.2311
PolenPLN12.17642.2364
RysslandRUB10012.039214.0392
Saudi ArabienSAR12.19582.2058
SingaporeSGD16.15616.1961
ThailandTHB10.25280.2544
TurkietTRY13.54453.5595
USAUSD18.24788.2878
SydafrikaZAR10.7150.735

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2015-01-26 10:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2015-01-26 10:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu