valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2015-03-06 02:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 2,1774 2,4743 40,42
AUD australienska Dollar 1 6,3353 6,9619 14,36
BBD Barbados Dollar 1 3,8936 4,6352 21,57
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5301 5,0334 19,87
BHD Dinar 1 20,2096 24,3167 4,11
BRL Brasilianska Real 1 2,6075 3,0677 32,60
BSD Bahamas Dollar 1 7,0696 9,1540 10,92
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,4788 7,0384 14,21
CHF Schweiziska Francs 1 8,2840 8,9761 11,14
CLP Chilenska Peso 1 0,0125 0,0150 6 666,67
CNY kinesiska Yuan 1 1,2801 1,4383 69,53
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3261 0,3623 276,01
DKK danska Kronor 1 1,1998 1,3006 76,89
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1755 0,2065 484,26
EGP egyptiska Pund 1 1,0034 1,2864 77,74
EUR Euro 1 8,9404 9,7337 10,27
FJD Fiji Dollar 1 3,7260 4,5751 21,86
GBP engelska Pund 1 12,3806 13,4572 7,43
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1759 0,2252 444,05
HKD Hongkong Dollar 1 1,0321 1,1597 86,23
HRK kroatiska Kuna 1 1,1477 1,2895 77,55
HUF ungerska Forint 1 0,0292 0,0324 3 086,42
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0596 0,0718 139 275,77
ILS israeliska NewSheqel 1 1,9636 2,2833 43,80
INR indiska Rupee 1 0,1241 0,1486 672,95
ISK isländska Krónur 1 0,0560 0,0659 1 517,45
JMD Jamaicanska Dollar 1 0,0667 0,0794 1 259,45
JOD Jordanska Dinar 1 10,9712 12,9837 7,70
JPY japanska Yen 100 6,6863 7,3018 1 369,53
KES kenyanska Shilling 1 0,0814 0,1005 995,02
KRW Koreanska Won 1 0,0071 0,0084 11 904,76
KWD Kuwait Dinar 1 26,0477 30,7420 3,25
MAD Marockanska Dirham 1 0,7464 0,9708 103,01
MUR Mauritius Rupee 1 0,2264 0,2728 366,57
MXN Mexicanska Peso 1 0,5304 0,6096 164,04
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1822 2,4798 40,33
NOK Norska Kroner 1 1,0239 1,1166 89,56
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 6,0305 6,7758 14,76
OMR Oman Rial 1 20,0836 23,9090 4,18
PHP filippinska Peso 1 0,1758 0,2093 477,78
PLN Polska NewZloty 1 2,1277 2,3907 41,83
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9366 2,2783 43,89
RUB ryska Rubel 1 0,1179 0,1492 670,24
SAR Saudiarabiska Riyal 1 2,0154 2,3697 42,20
SGD singapore Dollar 1 5,8856 6,5396 15,29
THB thailändska Baht 1 0,2438 0,2855 350,26
TRY Turkiska Lira 1 3,1974 3,6334 27,52
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2459 0,2919 342,58
USD amerikanska Dollar 1 8,0537 8,8047 11,36
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0343 0,0473 211 416,49
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,8714 3,4281 29,17
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6800 0,7641 130,87

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2015-03-06 02:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,3362 6,9613 14,37
Bahamas BSD 7,0708 9,1532 10,93
Barbados BBD 3,8942 4,6348 21,58
Brasilien BRL 2,6079 3,0674 32,60
Bulgarien BGN 4,5306 5,0329 19,87
Chile CLP 0,0125 0,015 6 666,67
Danmark DKK 1,2 1,3005 76,89
Dominikanska Rep. DOP 0,1756 0,2065 484,26
Egypten EGP 1,0036 1,2863 77,74
Euroland EUR 8,9414 9,7327 10,27
Fiji FJD 3,727 4,5747 21,86
Filippinerna PHP 0,1759 0,2093 477,78
Förenade Arabemiraten AED 2,1777 2,4741 40,42
Gambia GMD 0,1759 0,2252 444,05
Hongkong HKD 1,0323 1,1596 86,24
Indonesien IDR 0,0596 0,0718 139 275,77
Island ISK 0,056 0,0659 1 517,45
Israel ILS 1,9639 2,2831 43,80
Japan JPY 6,6871 7,3011 1 369,66
Jordanien JOD 10,9728 12,9825 7,70
Kanada CAD 6,4796 7,0377 14,21
Kenya KES 0,0854 0,1005 995,02
Kina CNY 1,2803 1,4382 69,53
Korea, syd- KRW 0,0071 0,0084 11 904,76
Kroatien HRK 1,1478 1,2894 77,56
Malaysia MYR 2,1825 2,4795 40,33
Mauritius MUR 0,2265 0,2728 366,57
Mexico MXN 0,5304 0,6095 164,07
Norge NOK 1,0241 1,1165 89,57
Nya Zeeland NZD 6,0313 6,7752 14,76
Oman OMR 20,0865 23,9068 4,18
Polen PLN 2,128 2,3905 41,83
Rumänien RON 1,9368 2,2781 43,90
Ryssland RUB 0,1179 0,1492 670,24
Saudiarabien SAR 2,0157 2,3695 42,20
Schweiz CHF 8,285 8,9752 11,14
Singapore SGD 5,8864 6,539 15,29
Storbritannien GBP 12,3821 13,4559 7,43
Sydafr Republ ZAR 0,6801 0,764 130,89
Taiwan TWD 0,246 0,2919 342,58
Thailand THB 0,2436 0,2853 350,51
Tjeckien CZK 0,3261 0,3623 276,01
Turkiet TRY 3,1979 3,6331 27,52
Ungern HUF 0,0292 0,0324 3 086,42
USA USD 8,0547 8,8039 11,36
Vietnam VND 0,0343 0,0472 211 864,41
Öst Karibien XCD 2,8718 3,4278 29,17

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2015-03-06 02:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.33926.9592
BulgarienBGN14.53435.0243
KanadaCAD16.487.038
SchweizCHF100831.4126897.4126
KinaCNY11.28211.4361
TjeckienCZK10032.592936.1929
DanmarkDKK100119.9686129.9686
EuroEUR18.94239.7313
StorbritannienGBP112.409513.4595
KroatienHRK11.1481.288
JapanJPY1006.69737.2973
NorgeNOK100102.477111.577
PolenPLN12.13032.3803
RysslandRUB10011.834714.9247
ThailandTHB10.24520.2847
USAUSD18.06478.8047
SydafrikaZAR10.67920.7632

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.50926.5492
BulgarienBGN14.71934.8193
KanadaCAD16.6986.738
SchweizCHF100862.8126864.8126
KinaCNY11.31831.3483
TjeckienCZK10033.492933.7929
DanmarkDKK100123.4686124.0686
EuroEUR19.20739.2473
StorbritannienGBP112.714512.7645
Hong KongHKD11.06721.0872
KroatienHRK11.2051.215
UngernHUF1002.9673.067
IndonesienIDR1000.06480.1048
IndienINR10013.135813.7358
IslandISK1005.73716.6371
JapanJPY1006.95236.9923
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.73122.7612
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.85470.8607
MexikoMXN10.50550.6055
MalaysiaMYR12.322.34
NorgeNOK100106.827107.427
Nya ZeelandNZD16.26766.3076
PolenPLN12.20032.2603
RysslandRUB10012.494714.4947
Saudi ArabienSAR12.22262.2326
SingaporeSGD16.08476.1247
ThailandTHB10.25690.2585
TurkietTRY13.23923.2542
USAUSD18.33478.3747
SydafrikaZAR10.69820.7182

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2015-03-06 02:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2015-03-06 02:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu