valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-08-01 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AUD australienska Dollar 1 6,2310 6,8473 14,60
BSD Bahamas Dollar 1 5,8299 7,5488 13,25
BHD Dinar 1 16,6657 20,0526 4,99
BBD Barbados Dollar 1 3,2108 3,8224 26,16
BRL Brasilianska Real 1 2,8475 3,3500 29,85
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5211 5,0234 19,91
CLP Chilenska Peso 1 0,0111 0,0134 7 462,69
DKK danska Kronor 1 1,1957 1,2962 77,15
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1486 0,1748 572,08
EGP egyptiska Pund 1 0,8830 1,1320 88,34
EUR Euro 1 8,9103 9,7009 10,31
FJD Fiji Dollar 1 3,3932 4,1665 24,00
PHP filippinska Peso 1 0,1472 0,1752 570,78
AED arabiska Dirham 1 1,7956 2,0404 49,01
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1580 0,2023 494,32
HKD Hongkong Dollar 1 0,8516 0,9568 104,52
INR indiska Rupee 1 0,1055 0,1263 791,77
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0551 0,0664 150 602,41
ISK isländska Krónur 1 0,0541 0,0636 1 572,33
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8850 2,1919 45,62
JPY japanska Yen 100 6,4280 7,0198 1 424,54
JOD Jordanska Dinar 1 9,0576 10,7191 9,33
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,0910 6,6171 15,11
KES kenyanska Shilling 1 0,0697 0,0860 1 162,79
CNY kinesiska Yuan 1 1,0714 1,2038 83,07
KRW Koreanska Won 1 0,0062 0,0074 13 513,51
HRK kroatiska Kuna 1 1,1498 1,2919 77,41
KWD Kuwait Dinar 1 22,5192 26,5776 3,76
LTL Litauiska Litas 1 2,4868 2,8372 35,25
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,0596 2,3405 42,73
MUR Mauritius Rupee 1 0,2082 0,2509 398,57
MXN Mexicanska Peso 1 0,4996 0,5742 174,16
NOK Norska Kroner 1 1,0498 1,1448 87,35
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,6191 6,3136 15,84
OMR Oman Rial 1 16,5619 19,7165 5,07
PLN Polska NewZloty 1 2,1143 2,3756 42,09
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9472 2,2908 43,65
RUB ryska Rubel 1 0,1696 0,2147 465,77
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,6618 1,9539 51,18
CHF Schweiziska Francs 1 7,2597 7,8662 12,71
SGD singapore Dollar 1 5,3250 5,9167 16,90
GBP engelska Pund 1 11,3314 12,3167 8,12
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6198 0,6964 143,60
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2129 0,2527 395,73
THB thailändska Baht 1 0,2048 0,2398 417,01
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3245 0,3606 277,32
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 0,9960 1,2025 83,16
TRY Turkiska Lira 1 3,1888 3,6236 27,60
UAH Hryvnja 1 0,4702 0,6187 161,63
HUF ungerska Forint 1 0,0286 0,0318 3 144,65
USD amerikanska Dollar 1 6,6384 7,2575 13,78
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0285 0,0392 255 102,04
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,3592 2,8166 35,50

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-08-01 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,2318 6,8466 14,61
Bahamas BSD 5,8309 7,5481 13,25
Barbados BBD 3,2112 3,822 26,16
Brasilien BRL 2,8479 3,3497 29,85
Bulgarien BGN 4,5216 5,0229 19,91
Chile CLP 0,0111 0,0134 7 462,69
Danmark DKK 1,1959 1,2961 77,15
Dominikanska Rep. DOP 0,1485 0,1747 572,41
Egypten EGP 0,8831 1,1319 88,35
Euroland EUR 8,9114 9,7 10,31
Fiji FJD 3,3941 4,1661 24,00
Filippinerna PHP 0,1472 0,1752 570,78
Förenade Arabemiraten AED 1,7958 2,0402 49,01
Gambia GMD 0,158 0,2023 494,32
Hongkong HKD 0,8517 0,9567 104,53
Indien INR 0,1055 0,1263 791,77
Indonesien IDR 0,0551 0,0664 150 602,41
Island ISK 0,0541 0,0636 1 572,33
Israel ILS 1,8853 2,1917 45,63
Japan JPY 6,4288 7,0191 1 424,68
Jordanien JOD 9,0589 10,7181 9,33
Kanada CAD 6,0917 6,6164 15,11
Kenya KES 0,0731 0,086 1 162,79
Kina CNY 1,0715 1,2037 83,08
Korea, syd- KRW 0,0062 0,0074 13 513,51
Kroatien HRK 1,15 1,2918 77,41
Litauen LTL 2,4872 2,837 35,25
Malaysia MYR 2,0598 2,3402 42,73
Mauritius MUR 0,2082 0,2508 398,72
Mexico MXN 0,4996 0,5741 174,19
Norge NOK 1,0499 1,1447 87,36
Nya Zeeland NZD 5,6199 6,3131 15,84
Oman OMR 16,5643 19,7147 5,07
Polen PLN 2,1146 2,3754 42,10
Rumänien RON 1,9475 2,2906 43,66
Ryssland RUB 0,1697 0,2147 465,77
Saudiarabien SAR 1,662 1,9537 51,18
Schweiz CHF 7,2606 7,8654 12,71
Singapore SGD 5,3258 5,9162 16,90
Sri Lanka LKR 0,0493 0,0606 1 650,17
Storbritannien GBP 11,3327 12,3155 8,12
Sydafr Republ ZAR 0,6198 0,6963 143,62
Taiwan TWD 0,213 0,2527 395,73
Thailand THB 0,2046 0,2396 417,36
Tjeckien CZK 0,3246 0,3606 277,32
Turkiet TRY 3,1891 3,6232 27,60
Ungern HUF 0,0286 0,0318 3 144,65
USA USD 6,6392 7,2568 13,78
Vietnam VND 0,0285 0,0392 255 102,04
Öst Karibien XCD 2,3595 2,8163 35,51

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-08-01 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.16076.8207
BulgarienBGN14.30684.7868
KanadaCAD16.06736.5973
SchweizCHF100732.7445783.7445
KinaCNY11.07181.1968
TjeckienCZK10032.046835.7468
DanmarkDKK100119.8733128.0733
EuroEUR18.92349.6634
StorbritannienGBP111.340112.2501
KroatienHRK11.10431.2443
JapanJPY1006.41617.0161
LitauenLTL12.50292.8079
NorgeNOK100105.3726113.5726
PolenPLN12.11692.3469
RysslandRUB10017.631721.4317
ThailandTHB10.2050.232
USAUSD16.66247.2424
SydafrikaZAR10.58470.7047

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.39576.4357
BulgarienBGN14.71554.8155
KanadaCAD16.29736.3373
SchweizCHF100757.1445759.1445
KinaCNY11.10181.1318
TjeckienCZK10033.346833.6468
DanmarkDKK100123.4733124.0733
EuroEUR19.20849.2484
StorbritannienGBP111.625111.6751
Hong KongHKD10.87940.8994
KroatienHRK11.20861.2186
UngernHUF1002.9093.009
IndonesienIDR1000.060.1
IndienINR10011.127711.7277
IslandISK1005.53086.4308
JapanJPY1006.68116.7211
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.65792.6879
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82180.8278
MexikoMXN10.47330.5733
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100109.6226110.2226
Nya ZeelandNZD15.83635.8763
PolenPLN12.18692.2469
RysslandRUB10018.431720.4317
Saudi ArabienSAR11.83291.8429
SingaporeSGD15.50465.5446
ThailandTHB10.21470.2163
TurkietTRY13.2183.248
USAUSD16.87246.9124
SydafrikaZAR10.63470.6547

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-08-01 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,3897006,44170031/7
DanmarkDKK1,2348331,24283331/7
EuroEUR9,2119009,26340031/7
HongkongHKD0,8794000,89940031/7
IndienINR0,1112770,11777731/7
IndonesienIDR0,0005620,00059531/7
IslandISK0,0548080,06480831/7
JapanJPY0,0667810,06736631/7
KanadaCAD6,3008006,34080031/7
KinaCNY1,1033001,13030031/7
LitauenLTL2,6679002,68290031/7
MalaysiaMYR2,1389972,16899731/7
MarockoMAD0,7848000,86480031/7
MexikoMXN0,5178000,52880031/7
NorgeNOK1,0956261,10482631/7
Nya ZeelandNZD5,8298005,87480031/7
PolenPLN2,1869002,23940031/7
SaudiarabienSAR1,8104001,86540031/7
SchweizCHF7,5674457,60744531/7
SingaporeSGD5,4996005,54960031/7
StorbritannienGBP11,60860011,70410031/7
SydafrikaZAR0,6247000,66470031/7
SydkoreaKRW0,0066890,00672931/7
ThailandTHB0,2110000,22000031/7
TjeckienCZK0,3319680,33796831/7
UngernHUF0,0291400,03019031/7
USAUSD6,8599006,92740031/7

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000021/3
AustralienAUD6,1147006,83670031/7
BrasilienBRL2,8475003,33750031/7
BulgarienBGN4,4631334,96613331/7
ChileCLP0,0110460,01344631/7
DanmarkDKK1,1898331,27783331/7
Dominikanska Rep.DOP0,1395330,17623331/7
EgyptenEGP0,9014651,06446531/7
EuroEUR8,9319009,73340031/7
FilippinernaPHP0,1459730,17347331/7
Förenade ArabemiratenAED1,8005322,02353231/7
GambiaGMD0,1388980,19139831/7
HongkongHKD0,8314000,94940031/7
IndonesienIDR0,0005120,00062531/7
IslandISK0,0550000,06400011/7
IsraelILS1,8741192,14911931/7
JapanJPY0,0634810,07019131/7
JordanienJOD9,02905710,62905731/7
KanadaCAD6,0908006,64080031/7
KenyaKES0,0718750,08587531/7
KinaCNY1,0733001,19530031/7
KroatienHRK1,1433101,27331031/7
LitauenLTL2,5054002,80790031/7
MalaysiaMYR1,9939972,31399731/7
MarockoMAD0,6998000,94980031/7
MauritiusMUR0,2072470,24924731/7
MexikoMXN0,5028000,56880031/7
NorgeNOK1,0451261,13982631/7
Nya ZeelandNZD5,5798006,22480031/7
OmanOMR16,78330318,98330131/7
PolenPLN2,1169002,34440031/7
QatarQAR1,6810332,10103331/7
RumänienRON1,9427722,25777231/7
RysslandRUB0,1643170,21431731/7
SaudiarabienSAR1,6604001,93290031/7
SchweizCHF7,3174457,85744531/7
SingaporeSGD5,2996005,84960031/7
Sri LankaLKR0,0449720,06077231/7
StorbritannienGBP11,35360012,32410031/7
SydafrikaZAR0,5847000,69770031/7
SydkoreaKRW0,0060640,00730431/7
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2122410,25024131/7
ThailandTHB0,2060000,23900031/7
TjeckienCZK0,3199680,35796831/7
TurkietTRY3,0830003,55300031/7
UngernHUF0,0279400,03159031/7
USAUSD6,6749007,27740031/7
VietnamVND0,0002680,00038031/7

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-08-01 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu