valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-10-01 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,8795 2,1358 46,82
AUD australienska Dollar 1 6,0894 6,6916 14,94
BBD Barbados Dollar 1 3,3608 4,0010 24,99
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,4622 4,9580 20,17
BHD Dinar 1 17,4444 20,9895 4,76
BRL Brasilianska Real 1 2,7479 3,2328 30,93
BSD Bahamas Dollar 1 6,1023 7,9015 12,66
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2641 6,8051 14,69
CHF Schweiziska Francs 1 7,2848 7,8934 12,67
CLP Chilenska Peso 1 0,0111 0,0134 7 462,69
CNY kinesiska Yuan 1 1,1283 1,2678 78,88
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3208 0,3565 280,50
DKK danska Kronor 1 1,1911 1,2912 77,45
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1550 0,1823 548,55
EGP egyptiska Pund 1 0,9242 1,1849 84,40
EUR Euro 1 8,8599 9,6461 10,37
FJD Fiji Dollar 1 3,4011 4,1762 23,95
GBP engelska Pund 1 11,4444 12,4396 8,04
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1653 0,2117 472,37
HKD Hongkong Dollar 1 0,8897 0,9997 100,03
HRK kroatiska Kuna 1 1,1333 1,2734 78,53
HUF ungerska Forint 1 0,0284 0,0315 3 174,60
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0549 0,0661 151 285,93
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8390 2,1384 46,76
INR indiska Rupee 1 0,1078 0,1291 774,59
ISK isländska Krónur 1 0,0539 0,0634 1 577,29
JOD Jordanska Dinar 1 9,4620 11,1976 8,93
JPY japanska Yen 100 6,3418 6,9256 1 443,92
KES kenyanska Shilling 1 0,0718 0,0887 1 127,40
KRW Koreanska Won 1 0,0063 0,0075 13 333,33
KWD Kuwait Dinar 1 23,1463 27,3177 3,66
LTL Litauiska Litas 1 2,4524 2,7979 35,74
MUR Mauritius Rupee 1 0,2126 0,2562 390,32
MXN Mexicanska Peso 1 0,5130 0,5897 169,58
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,0986 2,3848 41,93
NOK Norska Kroner 1 1,0662 1,1627 86,01
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,3941 6,0608 16,50
OMR Oman Rial 1 17,3356 20,6376 4,85
PHP filippinska Peso 1 0,1491 0,1775 563,38
PLN Polska NewZloty 1 2,0767 2,3334 42,86
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9220 2,2612 44,22
RUB ryska Rubel 1 0,1586 0,2008 498,01
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7389 2,0446 48,91
SGD singapore Dollar 1 5,4486 6,0540 16,52
THB thailändska Baht 1 0,2120 0,2483 402,74
TRY Turkiska Lira 1 3,0526 3,4689 28,83
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0407 1,2564 79,59
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2196 0,2607 383,58
UAH Hryvnja 1 0,4651 0,6120 163,40
USD amerikanska Dollar 1 6,9751 7,6256 13,11
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0298 0,0410 243 902,44
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,5064 2,9924 33,42
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6136 0,6894 145,05

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-10-01 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,0901 6,691 14,95
Bahamas BSD 6,1034 7,9008 12,66
Barbados BBD 3,3613 4,0006 25,00
Brasilien BRL 2,7483 3,2325 30,94
Bulgarien BGN 4,4627 4,9575 20,17
Chile CLP 0,0111 0,0134 7 462,69
Danmark DKK 1,1913 1,2911 77,45
Dominikanska Rep. DOP 0,155 0,1823 548,55
Egypten EGP 0,9244 1,1848 84,40
Euroland EUR 8,861 9,6452 10,37
Fiji FJD 3,4021 4,1759 23,95
Filippinerna PHP 0,1491 0,1775 563,38
Förenade Arabemiraten AED 1,8798 2,1356 46,83
Gambia GMD 0,1654 0,2117 472,37
Hongkong HKD 0,8898 0,9996 100,04
Indien INR 0,1078 0,1291 774,59
Indonesien IDR 0,0549 0,0661 151 285,93
Island ISK 0,0539 0,0634 1 577,29
Israel ILS 1,8393 2,1382 46,77
Japan JPY 6,3425 6,9249 1 444,06
Jordanien JOD 9,4634 11,1966 8,93
Kanada CAD 6,2649 6,8045 14,70
Kenya KES 0,0754 0,0887 1 127,40
Kina CNY 1,1285 1,2677 78,88
Korea, syd- KRW 0,0063 0,0075 13 333,33
Kroatien HRK 1,1335 1,2733 78,54
Litauen LTL 2,4527 2,7977 35,74
Malaysia MYR 2,0989 2,3846 41,94
Mauritius MUR 0,2127 0,2562 390,32
Mexico MXN 0,5131 0,5896 169,61
Norge NOK 1,0663 1,1626 86,01
Nya Zeeland NZD 5,3948 6,0602 16,50
Oman OMR 17,3381 20,6357 4,85
Polen PLN 2,077 2,3332 42,86
Rumänien RON 1,9223 2,261 44,23
Ryssland RUB 0,1587 0,2008 498,01
Saudiarabien SAR 1,7392 2,0444 48,91
Schweiz CHF 7,2858 7,8927 12,67
Singapore SGD 5,4493 6,0534 16,52
Sri Lanka LKR 0,0515 0,0633 1 579,78
Storbritannien GBP 11,4458 12,4384 8,04
Sydafr Republ ZAR 0,6136 0,6893 145,07
Taiwan TWD 0,2196 0,2606 383,73
Thailand THB 0,2119 0,2481 403,06
Tjeckien CZK 0,3209 0,3565 280,50
Turkiet TRY 3,0531 3,4686 28,83
Ungern HUF 0,0284 0,0315 3 174,60
USA USD 6,9759 7,6248 13,12
Vietnam VND 0,0298 0,041 243 902,44
Öst Karibien XCD 2,5069 2,9922 33,42

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-10-01 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.01236.6723
BulgarienBGN14.50684.9868
KanadaCAD16.186.71
SchweizCHF100728.513779.513
KinaCNY11.1291.254
TjeckienCZK10031.61735.317
DanmarkDKK100118.2221126.4221
EuroEUR18.78499.5249
StorbritannienGBP111.371212.2812
KroatienHRK11.14431.2843
JapanJPY1006.27576.8757
LitauenLTL12.4632.768
NorgeNOK100107.363115.563
PolenPLN12.07512.3051
RysslandRUB10016.358320.1583
ThailandTHB10.21160.2386
USAUSD16.97637.5563
SydafrikaZAR10.57760.6976

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.24736.2873
BulgarienBGN14.64614.7461
KanadaCAD16.416.45
SchweizCHF100752.913754.913
KinaCNY11.1591.189
TjeckienCZK10032.91733.217
DanmarkDKK100121.8221122.4221
EuroEUR19.06999.1099
StorbritannienGBP111.656211.7062
Hong KongHKD10.9180.938
KroatienHRK11.18861.1986
UngernHUF1002.87742.9774
IndonesienIDR1000.05980.0998
IndienINR10011.384211.9842
IslandISK1005.50176.4017
JapanJPY1006.54076.5807
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.6182.648
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.81760.8236
MexikoMXN10.48630.5863
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100111.613112.213
Nya ZeelandNZD15.5945.634
PolenPLN12.14512.2051
RysslandRUB10017.158319.1583
Saudi ArabienSAR11.91621.9262
SingaporeSGD15.62725.6672
ThailandTHB10.22130.2229
TurkietTRY13.14143.1714
USAUSD17.18637.2263
SydafrikaZAR10.62760.6476

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-10-01 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,2413006,2933001/10
DanmarkDKK1,2183211,2263211/10
EuroEUR9,0734009,1249001/10
HongkongHKD0,9180000,9380001/10
IndienINR0,1138420,1203421/10
IndonesienIDR0,0005800,0006131/10
IslandISK0,0545170,0645171/10
JapanJPY0,0653770,0659621/10
KanadaCAD6,4135006,4535001/10
KinaCNY1,1605001,1875001/10
LitauenLTL2,6280002,6430001/10
MalaysiaMYR2,1821172,2121171/10
MarockoMAD0,7806000,8606001/10
MexikoMXN0,5308000,5418001/10
NorgeNOK1,1155301,1247301/10
Nya ZeelandNZD5,5875005,6325001/10
PolenPLN2,1451002,1976001/10
SaudiarabienSAR1,8937001,9487001/10
SchweizCHF7,5251307,5651301/10
SingaporeSGD5,6222005,6722001/10
StorbritannienGBP11,63970011,7352001/10
SydafrikaZAR0,6176000,6576001/10
SydkoreaKRW0,0067630,0068031/10
ThailandTHB0,2176000,2266001/10
TjeckienCZK0,3276700,3336701/10
UngernHUF0,0288240,0298741/10
USAUSD7,1738007,2413001/10

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000026/9
AustralienAUD6,0813006,7033001/10
BrasilienBRL2,7444003,2444001/10
BulgarienBGN4,4518584,9348581/10
ChileCLP0,0110380,0134381/10
DanmarkDKK1,1793211,2713211/10
Dominikanska Rep.DOP0,1462640,1826641/10
EgyptenEGP0,9406331,1736331/10
EuroEUR8,7834009,6149001/10
FilippinernaPHP0,1492190,1762191/10
Förenade ArabemiratenAED1,8865902,1295901/10
GambiaGMD0,1618740,2068741/10
HongkongHKD0,8930000,9880001/10
IndonesienIDR0,0005600,0006731/10
IslandISK0,0540000,06300026/9
IsraelILS1,8317052,1417051/10
JapanJPY0,0629020,0688871/10
JordanienJOD9,49734811,1573481/10
KanadaCAD6,1935006,7535001/10
KenyaKES0,0741390,0881391/10
KinaCNY1,1310001,2625001/10
KroatienHRK1,1320581,2670581/10
LitauenLTL2,4780002,7980001/10
MalaysiaMYR2,1021172,3821171/10
MarockoMAD0,6956000,9456001/10
MauritiusMUR0,2120190,2530191/10
MexikoMXN0,5138000,5868001/10
NorgeNOK1,0700301,1672301/10
Nya ZeelandNZD5,3775006,0325001/10
OmanOMR17,60451319,8045111/10
PolenPLN2,0751002,3276001/10
QatarQAR1,7673602,1873601/10
RumänienRON1,9198312,2598311/10
RysslandRUB0,1575830,2015831/10
SaudiarabienSAR1,7387002,0387001/10
SchweizCHF7,2301307,8201301/10
SingaporeSGD5,4522006,0222001/10
Sri LankaLKR0,0472070,0630071/10
StorbritannienGBP11,38470012,3802001/10
SydafrikaZAR0,5776000,6906001/10
SydkoreaKRW0,0061380,0073781/10
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2191890,2571891/10
ThailandTHB0,2126000,2476001/10
TjeckienCZK0,3156700,3536701/10
TurkietTRY3,0514003,4814001/10
UngernHUF0,0276240,0312741/10
USAUSD6,9788007,6313001/10
VietnamVND0,0002820,0003941/10

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-10-01 22:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu