valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-10-26 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AED arabiska Dirham 1 1,8957 2,1542 46,42
AUD australienska Dollar 1 6,1824 6,7938 14,72
BBD Barbados Dollar 1 3,3900 4,0357 24,78
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,5108 5,0120 19,95
BHD Dinar 1 17,5956 21,1715 4,72
BRL Brasilianska Real 1 2,7044 3,1817 31,43
BSD Bahamas Dollar 1 6,1552 7,9700 12,55
CAD Kanadensiska Dollar 1 6,2463 6,7858 14,74
CHF Schweiziska Francs 1 7,2986 7,9083 12,64
CLP Chilenska Peso 1 0,0115 0,0139 7 194,24
CNY kinesiska Yuan 1 1,1419 1,2830 77,94
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3219 0,3577 279,56
DKK danska Kronor 1 1,1932 1,3063 76,55
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1558 0,1833 545,55
EGP egyptiska Pund 1 0,9322 1,1951 83,68
EUR Euro 1 8,8774 9,7618 10,24
FJD Fiji Dollar 1 3,4339 4,2165 23,72
GBP engelska Pund 1 11,3497 12,4600 8,03
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1525 0,1953 512,03
HKD Hongkong Dollar 1 0,8983 1,0093 99,08
HRK kroatiska Kuna 1 1,1412 1,2822 77,99
HUF ungerska Forint 1 0,0288 0,0320 3 125,00
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0559 0,0673 148 588,41
ILS israeliska NewSheqel 1 1,8007 2,0938 47,76
INR indiska Rupee 1 0,1097 0,1314 761,04
ISK isländska Krónur 1 0,0543 0,0639 1 564,95
JOD Jordanska Dinar 1 9,5333 11,2820 8,86
JPY japanska Yen 100 6,4993 7,0976 1 408,93
KES kenyanska Shilling 1 0,0723 0,0892 1 121,08
KRW Koreanska Won 1 0,0064 0,0076 13 157,89
KWD Kuwait Dinar 1 23,2743 27,4688 3,64
LTL Litauiska Litas 1 2,4790 2,8283 35,36
MUR Mauritius Rupee 1 0,2144 0,2583 387,15
MXN Mexicanska Peso 1 0,5119 0,5884 169,95
MYR Malaysiska Ringgit 1 2,1155 2,4040 41,60
NOK Norska Kroner 1 1,0502 1,1568 86,45
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,4562 6,1306 16,31
OMR Oman Rial 1 17,4859 20,8166 4,80
PHP filippinska Peso 1 0,1508 0,1795 557,10
PLN Polska NewZloty 1 2,0717 2,3278 42,96
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9422 2,2849 43,77
RUB ryska Rubel 1 0,1516 0,1919 521,10
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,7539 2,0622 48,49
SGD singapore Dollar 1 5,4949 6,1054 16,38
THB thailändska Baht 1 0,2135 0,2525 396,04
TRY Turkiska Lira 1 3,1442 3,5730 27,99
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 1,0534 1,2718 78,63
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2215 0,2629 380,37
UAH Hryvnja 1 0,4672 0,6148 162,65
USD amerikanska Dollar 1 7,0232 7,7549 12,90
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0300 0,0413 242 130,75
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,5282 3,0184 33,13
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,6356 0,7142 140,02

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-10-26 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 6,1831 6,7931 14,72
Bahamas BSD 6,1563 7,9693 12,55
Barbados BBD 3,3905 4,0353 24,78
Brasilien BRL 2,7048 3,1814 31,43
Bulgarien BGN 4,5114 5,0115 19,95
Chile CLP 0,0115 0,0139 7 194,24
Danmark DKK 1,1933 1,3062 76,56
Dominikanska Rep. DOP 0,1558 0,1833 545,55
Egypten EGP 0,9323 1,195 83,68
Euroland EUR 8,8785 9,7617 10,24
Fiji FJD 3,4349 4,2161 23,72
Filippinerna PHP 0,1508 0,1795 557,10
Förenade Arabemiraten AED 1,896 2,154 46,43
Gambia GMD 0,1526 0,1953 512,03
Hongkong HKD 0,8984 1,0092 99,09
Indien INR 0,1097 0,1314 761,04
Indonesien IDR 0,0559 0,0673 148 588,41
Island ISK 0,0543 0,0639 1 564,95
Israel ILS 1,8009 2,0936 47,76
Japan JPY 6,5001 7,0969 1 409,07
Jordanien JOD 9,5347 11,281 8,86
Kanada CAD 6,247 6,7851 14,74
Kenya KES 0,0758 0,0892 1 121,08
Kina CNY 1,142 1,2829 77,95
Korea, syd- KRW 0,0064 0,0076 13 157,89
Kroatien HRK 1,1412 1,282 78,00
Litauen LTL 2,4794 2,8281 35,36
Malaysia MYR 2,1158 2,4038 41,60
Mauritius MUR 0,2144 0,2583 387,15
Mexico MXN 0,5119 0,5883 169,98
Norge NOK 1,0504 1,1567 86,45
Nya Zeeland NZD 5,457 6,1301 16,31
Oman OMR 17,4885 20,8147 4,80
Polen PLN 2,0719 2,3275 42,96
Rumänien RON 1,9425 2,2847 43,77
Ryssland RUB 0,1516 0,1918 521,38
Saudiarabien SAR 1,7541 2,062 48,50
Schweiz CHF 7,2994 7,9075 12,65
Singapore SGD 5,4956 6,1049 16,38
Sri Lanka LKR 0,0517 0,0636 1 572,33
Storbritannien GBP 11,3511 12,4599 8,03
Sydafr Republ ZAR 0,6357 0,7141 140,04
Taiwan TWD 0,2215 0,2628 380,52
Thailand THB 0,2133 0,2524 396,20
Tjeckien CZK 0,322 0,3577 279,56
Turkiet TRY 3,1447 3,5727 27,99
Ungern HUF 0,0288 0,032 3 125,00
USA USD 7,0241 7,7548 12,90
Vietnam VND 0,03 0,0413 242 130,75
Öst Karibien XCD 2,5286 3,0181 33,13

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-10-26 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.11296.7729
BulgarienBGN14.51685.0068
KanadaCAD16.22536.7553
SchweizCHF100736.5384787.5384
KinaCNY11.14351.2685
TjeckienCZK10031.717935.4179
DanmarkDKK100119.5454127.7454
EuroEUR18.88569.6256
StorbritannienGBP111.344112.2541
KroatienHRK11.14431.2743
JapanJPY1006.43487.0348
LitauenLTL12.49222.7972
NorgeNOK100105.9001114.1001
PolenPLN12.07492.3049
RysslandRUB10015.544819.3448
ThailandTHB10.21390.2409
USAUSD17.04087.6208
SydafrikaZAR10.6020.722

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.34796.3879
BulgarienBGN14.69724.7972
KanadaCAD16.45536.4953
SchweizCHF100760.9384762.9384
KinaCNY11.17351.2035
TjeckienCZK10033.017933.3179
DanmarkDKK100123.1454123.7454
EuroEUR19.17069.2106
StorbritannienGBP111.629111.6791
Hong KongHKD10.92730.9473
KroatienHRK11.19731.2073
UngernHUF1002.92893.0289
IndonesienIDR1000.06080.1008
IndienINR10011.590312.1903
IslandISK1005.55626.4562
JapanJPY1006.69986.7398
KuwaitKWD122.865823.3658
LitauenLTL12.64722.6772
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.82660.8326
MexikoMXN10.48620.5862
MalaysiaMYR12.22.2
NorgeNOK100110.1501110.7501
Nya ZeelandNZD15.67175.7117
PolenPLN12.14492.2049
RysslandRUB10016.344818.3448
Saudi ArabienSAR11.93281.9428
SingaporeSGD15.67575.7157
ThailandTHB10.22360.2252
TurkietTRY13.23013.2601
USAUSD17.25087.2908
SydafrikaZAR10.6520.672

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-10-26 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,3419006,39390024/10
DanmarkDKK1,2315541,23955424/10
EuroEUR9,1741009,22560024/10
HongkongHKD0,9273000,94730024/10
IndienINR0,1159030,12240324/10
IndonesienIDR0,0005880,00062124/10
IslandISK0,0550620,06506224/10
JapanJPY0,0669680,06755324/10
KanadaCAD6,4588006,49880024/10
KinaCNY1,1750001,20200024/10
LitauenLTL2,6572002,67220024/10
MalaysiaMYR2,1999462,22994624/10
MarockoMAD0,7896000,86960024/10
MexikoMXN0,5307000,54170024/10
NorgeNOK1,1009011,11010124/10
Nya ZeelandNZD5,6652005,71020024/10
PolenPLN2,1449002,19740024/10
SaudiarabienSAR1,9103001,96530024/10
SchweizCHF7,6053847,64538424/10
SingaporeSGD5,6707005,72070024/10
StorbritannienGBP11,61260011,70810024/10
SydafrikaZAR0,6420000,68200024/10
SydkoreaKRW0,0068530,00689324/10
ThailandTHB0,2199000,22890024/10
TjeckienCZK0,3286790,33467924/10
UngernHUF0,0293390,03038924/10
USAUSD7,2383007,30580024/10

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000026/9
AustralienAUD6,1819006,80390024/10
BrasilienBRL2,6991003,19910024/10
BulgarienBGN4,5086154,99161524/10
ChileCLP0,0114300,01383024/10
DanmarkDKK1,1925541,28455424/10
Dominikanska Rep.DOP0,1471210,18352124/10
EgyptenEGP0,9491151,18211524/10
EuroEUR8,8841009,80560024/10
FilippinernaPHP0,1510730,17807324/10
Förenade ArabemiratenAED1,9030762,14607624/10
GambiaGMD0,1479620,19296224/10
HongkongHKD0,9023000,99730024/10
IndonesienIDR0,0005680,00068124/10
IslandISK0,0540000,0630003/10
IsraelILS1,7925342,10253424/10
JapanJPY0,0644930,07047824/10
JordanienJOD9,56919311,22919324/10
KanadaCAD6,2388006,79880024/10
KenyaKES0,0747730,08877324/10
KinaCNY1,1455001,27700024/10
KroatienHRK1,1419471,27694724/10
LitauenLTL2,5072002,82720024/10
MalaysiaMYR2,1199462,39994624/10
MarockoMAD0,7046000,95460024/10
MauritiusMUR0,2139520,25495224/10
MexikoMXN0,5137000,58670024/10
NorgeNOK1,0554011,15260124/10
Nya ZeelandNZD5,4552006,11020024/10
OmanOMR17,76155919,96155724/10
PolenPLN2,0749002,32740024/10
QatarQAR1,7841782,20417824/10
RumänienRON1,9418792,28187924/10
RysslandRUB0,1494480,19344824/10
SaudiarabienSAR1,7553002,05530024/10
SchweizCHF7,3103847,90038424/10
SingaporeSGD5,5007006,07070024/10
Sri LankaLKR0,0475650,06336524/10
StorbritannienGBP11,35760012,49310024/10
SydafrikaZAR0,6020000,71500024/10
SydkoreaKRW0,0062280,00746824/10
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2218010,25980124/10
ThailandTHB0,2149000,25190024/10
TjeckienCZK0,3166790,35467924/10
TurkietTRY3,1251003,54510024/10
UngernHUF0,0281390,03178924/10
USAUSD7,0433007,77580024/10
VietnamVND0,0002850,00039724/10

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-10-26 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu