valutakurser

Valutakurser.nu

Snabb och enkel information om dagens valutakurser från Forex, X-Change, Swedbank, Nordea och SEB. När du läser och jämför kurserna så tänk på att högsta eller lägsta kurs inte alltid blir högst eller lägst i slutändan. De fasta avgifterna är olika beroende på vem du växlar hos. Beroende på ditt växlingsbehov kan det löna sig att använda olika växlingskontor/banker vid olika tillfällen.

Något annat att tänka på är att växelkurser för checkar är detsamma som växelkurser för betalningar till eller från utlandet. Checkkurser är dock inte detsamma som kurser för resecheckar. Skilj på dessa begrepp då det rör sig om helt olika kurssättningar.

Valutakurser från Forex

Valutakurser avlästa 2014-04-21 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Forex.

ValutaValutans namn antalKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
AUD australienska Dollar 1 5,9812 6,5727 15,21
BSD Bahamas Dollar 1 5,5727 7,2157 13,86
BHD Dinar 1 15,9304 19,1678 5,22
BBD Barbados Dollar 1 3,0947 3,6842 27,14
BRL Brasilianska Real 1 2,7304 3,2122 31,13
BGN bulgariska Lev (New) 1 4,4684 4,9649 20,14
CLP Chilenska Peso 1 0,0109 0,0131 7 633,59
DKK danska Kronor 1 1,1779 1,2865 77,73
DOP Dominikanska Peso Oro 1 0,1435 0,1688 592,42
EGP egyptiska Pund 1 0,8639 1,1076 90,29
EUR Euro 1 8,7894 9,6598 10,35
FJD Fiji Dollar 1 3,2542 3,9958 25,03
PHP filippinska Peso 1 0,1377 0,1639 610,13
AED arabiska Dirham 1 1,7164 1,9504 51,27
GMD Gambianska Dalasi 1 0,1510 0,1934 517,06
HKD Hongkong Dollar 1 0,8136 0,9142 109,39
INR indiska Rupee 1 0,1005 0,1204 830,56
IDR indonesiska Rupiah 100 0,0534 0,0643 155 521,00
ISK isländska Krónur 1 0,0531 0,0625 1 600,00
ILS israeliska NewSheqel 1 1,7782 2,0677 48,36
JPY japanska Yen 100 6,1899 6,7597 1 479,36
JOD Jordanska Dinar 1 8,6505 10,2373 9,77
CAD Kanadensiska Dollar 1 5,7725 6,2710 15,95
KES kenyanska Shilling 1 0,0673 0,0831 1 203,37
CNY kinesiska Yuan 1 1,0167 1,1424 87,54
KRW Koreanska Won 1 0,0059 0,0070 14 285,71
HRK kroatiska Kuna 1 1,1372 1,2778 78,26
KWD Kuwait Dinar 1 21,6941 25,6038 3,91
LTL Litauiska Litas 1 2,4562 2,8023 35,68
MYR Malaysiska Ringgit 1 1,9378 2,2020 45,41
MUR Mauritius Rupee 1 0,2026 0,2441 409,67
MXN Mexicanska Peso 1 0,4810 0,5529 180,86
NOK Norska Kroner 1 1,0527 1,1566 86,46
NZD Nya Zeeländska Dollar 1 5,4445 6,1174 16,35
OMR Oman Rial 1 15,8311 18,8465 5,31
PLN Polska NewZloty 1 2,0709 2,3269 42,98
RON Rumänska Lei (new) 1 1,9037 2,2397 44,65
RUB ryska Rubel 1 0,1598 0,2023 494,32
SAR Saudiarabiska Riyal 1 1,5885 1,8677 53,54
CHF Schweiziska Francs 1 7,1652 7,7638 12,88
SGD singapore Dollar 1 5,0730 5,6367 17,74
GBP engelska Pund 1 10,7610 11,8136 8,46
ZAR sydafrikanska Rand 1 0,5970 0,6708 149,08
TWD Taiwanesiska New Dollar 1 0,2023 0,2401 416,49
THB thailändska Baht 1 0,1939 0,2288 437,06
CZK tjeckiska Koruna 1 0,3215 0,3572 279,96
TTD Trinidad + Tobago Dollar 1 0,9368 1,1310 88,42
TRY Turkiska Lira 1 2,9923 3,4003 29,41
UAH Hryvnja 1 0,4891 0,6436 155,38
HUF ungerska Forint 1 0,0286 0,0318 3 144,65
USD amerikanska Dollar 1 6,3428 6,9897 14,31
VND Vietnamesiska NewDong 100 0,0273 0,0376 265 957,45
XCD Öst Karibiska Dollar 1 2,2634 2,7023 37,01

Aktuella Kurser

Forex kurser uppdateras normalt ca kl. 11.00 på vardagar samt även ca kl. 17.00 varje fredag. Tids- och kursavvikelser kan förekomma. Observera att kurserna kan avvika vid stora belopp eller vid skadade/gamla sedlar. Kontakta närmaste FOREX Bankbutik för mer information.

Prislista Forex

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper utländsk valuta med kvitto: 0 kr
Köper utländsk valuta utan kvitto: 45 kr
Säljer resecheckar: 2,95 % på beloppet
Köper resecheckar: 25 kr/resecheck

Besök alltid ett Forex kontor för senaste valutakurser och aktuell prislista.

Lägg bokmärke/dela

Aktuella Kurser

Valutakurser från X-Change

Valutakurser avlästa 2014-04-21 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök X-Change.

LandValutaKöper SedlarSäljer Sedlar100 SEK=
Australien AUD 5,9819 6,5721 15,22
Bahamas BSD 5,5737 7,2151 13,86
Barbados BBD 3,0952 3,6839 27,15
Brasilien BRL 2,7308 3,2119 31,13
Bulgarien BGN 4,469 4,9645 20,14
Chile CLP 0,0109 0,0131 7 633,59
Danmark DKK 1,1781 1,2864 77,74
Dominikanska Rep. DOP 0,1435 0,1688 592,42
Egypten EGP 0,8641 1,1076 90,29
Euroland EUR 8,7905 9,6597 10,35
Fiji FJD 3,2551 3,9955 25,03
Filippinerna PHP 0,1377 0,1639 610,13
Förenade Arabemiraten AED 1,7166 1,9502 51,28
Gambia GMD 0,1511 0,1934 517,06
Hongkong HKD 0,8137 0,9141 109,40
Indien INR 0,1005 0,1203 831,26
Indonesien IDR 0,0534 0,0643 155 521,00
Island ISK 0,0531 0,0625 1 600,00
Israel ILS 1,7785 2,0675 48,37
Japan JPY 6,1907 6,7591 1 479,49
Jordanien JOD 8,6518 10,2364 9,77
Kanada CAD 5,7732 6,2704 15,95
Kenya KES 0,0707 0,0831 1 203,37
Kina CNY 1,0169 1,1423 87,54
Korea, syd- KRW 0,0059 0,007 14 285,71
Kroatien HRK 1,1374 1,2777 78,27
Lettland LVL 12,1263 13,7767 7,26
Litauen LTL 2,4565 2,802 35,69
Malaysia MYR 1,938 2,2018 45,42
Mauritius MUR 0,2027 0,2441 409,67
Mexico MXN 0,481 0,5528 180,90
Norge NOK 1,0528 1,1565 86,47
Nya Zeeland NZD 5,4452 6,1168 16,35
Oman OMR 15,8334 18,8448 5,31
Polen PLN 2,0712 2,3267 42,98
Rumänien RON 1,904 2,2395 44,65
Ryssland RUB 0,1599 0,2023 494,32
Saudiarabien SAR 1,5887 1,8675 53,55
Schweiz CHF 7,1661 7,7631 12,88
Singapore SGD 5,0736 5,6361 17,74
Sri Lanka LKR 0,047 0,0578 1 730,10
Storbritannien GBP 10,7623 11,8135 8,46
Sydafr Republ ZAR 0,5971 0,6707 149,10
Taiwan TWD 0,2022 0,24 416,67
Thailand THB 0,1938 0,2287 437,25
Tjeckien CZK 0,3215 0,3571 280,03
Turkiet TRY 2,9927 3,4 29,41
Ungern HUF 0,0286 0,0318 3 144,65
USA USD 6,3436 6,9896 14,31
Vietnam VND 0,0273 0,0376 265 957,45
Öst Karibien XCD 2,2637 2,702 37,01

Dagens Kurser

Tidsavvikelser och lokala kursavvikelser kan förekomma. OBSERVERA att kurserna inte nödvändigtvis gäller för stora belopp eller skadade/gamla sedlar. Kontakta ditt närmaste X-changekontor för mer information om de senaste kurserna.

Prislista Valutaväxling

Säljer utländsk valuta: 0 kr
Köper valuta med kvitto: 0 kr
Köper valuta utan kvitto: 45 kr
Köper resecheckar: 25 kr

Besök ett X-Change kontor för senaste valutakurser och priser.

Lägg bokmärke/dela

Dagens Kurser

Valutakurser från Swedbank

Valutakurser avlästa 2014-04-21 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Swedbank.

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD15.90526.5652
BulgarienBGN14.30684.7868
KanadaCAD15.72886.2588
SchweizCHF100722.4774773.4774
KinaCNY11.01351.1385
TjeckienCZK10031.685235.3852
DanmarkDKK100118.0362126.2362
EuroEUR18.79869.5386
StorbritannienGBP110.759711.6697
KroatienHRK11.10431.2443
JapanJPY1006.16346.7634
LitauenLTL12.4672.772
NorgeNOK100105.6627113.8627
PolenPLN12.06982.2998
RysslandRUB10016.499520.2995
ThailandTHB10.19380.2208
USAUSD16.34816.9281
SydafrikaZAR10.56450.6845

Valutakurser Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Utländska sedlar Priser

Banken säljer för egna kunder: 50 kr
Banken säljer för icke kunder: 80 kr
Banken köper från egna kunder: 50 kr
Banken köper från icke kunder: 80 kr

Kontakta närmaste Swedbank kontor för senaste priser på utländska sedlar.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedlar

ValutalandValutakodAntalDu säljerDu köper
AustralienAUD16.14026.1802
BulgarienBGN14.6544.754
KanadaCAD15.95885.9988
SchweizCHF100746.8774748.8774
KinaCNY11.04351.0735
TjeckienCZK10032.985233.2852
DanmarkDKK100121.6362122.2362
EuroEUR19.08369.1236
StorbritannienGBP111.044711.0947
Hong KongHKD10.83840.8584
KroatienHRK11.19351.2035
UngernHUF1002.9023.002
IndonesienIDR1000.03770.0777
IndienINR10010.588211.1882
IslandISK1005.42886.3288
JapanJPY1006.42846.4684
KuwaitKWD123.109923.6099
LitauenLTL12.6222.652
LettlandLVL112.508412.6584
MarockoMAD10.80650.8125
MexikoMXN10.45360.5536
MalaysiaMYR11.20251.2025
NorgeNOK100109.9127110.5127
Nya ZeelandNZD15.6545.694
PolenPLN12.13982.1998
RysslandRUB10017.299519.2995
Saudi ArabienSAR11.7491.759
SingaporeSGD15.24215.2821
ThailandTHB10.20350.2051
TurkietTRY13.06763.0976
USAUSD16.55816.5981
SydafrikaZAR10.61450.6345

Valutakurser Checkar

Här finner du ungefärliga kurser för checkar och utlandsbetalningar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Köpkurs och Säljkurs motsvaras i tabellen av svenska kronor.

Checkar/Utlandsbetalningar Priser

Swedbank har en avancerad prislista på dessa tjänster och därför rekommenderar vi dig att gå direkt till prislistan för att hitta ditt pris.

Prislista Swedbank

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Checkar

Valutakurser från SEB

Valutakurser avlästa 2014-04-21 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök SEB.

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
AustralienAUD6,1342006,18620017/4
DanmarkDKK1,2164621,22446217/4
EuroEUR9,0871009,13860017/4
HongkongHKD0,8384000,85840017/4
IndienINR0,1058820,11238217/4
IndonesienIDR0,0005620,00059517/4
IslandISK0,0537880,06378817/4
JapanJPY0,0642540,06483917/4
KanadaCAD5,9623006,00230017/4
KinaCNY1,0450001,07200017/4
LitauenLTL2,6320002,64700017/4
MalaysiaMYR2,0169282,04692817/4
MarockoMAD0,7695000,84950017/4
MexikoMXN0,4981000,50910017/4
NorgeNOK1,0985271,10772717/4
Nya ZeelandNZD5,6475005,69250017/4
PolenPLN2,1398002,19230017/4
SaudiarabienSAR1,7265001,78150017/4
SchweizCHF7,4647747,50477417/4
SingaporeSGD5,2371005,28710017/4
StorbritannienGBP11,02820011,12370017/4
SydafrikaZAR0,6045000,64450017/4
SydkoreaKRW0,0063130,00635317/4
ThailandTHB0,1998000,20880017/4
TjeckienCZK0,3283520,33435217/4
UngernHUF0,0290700,03012017/4
USAUSD6,5456006,61310017/4

Valutakurser Avista

Avistakurserna, ibland även kallade spotkurserna, visar en riktkurs för valutor vid betalningar och överföringar. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Avista

LandValutaKöpkursSäljkursDatum
ArgentinaARS0,1000001,00000021/3
AustralienAUD5,8592006,58120017/4
BrasilienBRL2,7146003,20460017/4
BulgarienBGN4,4033834,90638317/4
ChileCLP0,0108290,01322917/4
DanmarkDKK1,1714621,25946217/4
Dominikanska Rep.DOP0,1340450,17074517/4
EgyptenEGP0,8807941,04379417/4
EuroEUR8,8071009,69860017/4
FilippinernaPHP0,1360890,16358917/4
Förenade ArabemiratenAED1,7167051,93970517/4
GambiaGMD0,1311210,18362117/4
HongkongHKD0,7904000,90840017/4
IndonesienIDR0,0005120,00062517/4
IslandISK0,0550000,06200017/4
IsraelILS1,7585262,03352617/4
JapanJPY0,0609540,06766417/4
JordanienJOD8,59004310,19004317/4
KanadaCAD5,7523006,30230017/4
KenyaKES0,0691890,08318917/4
KinaCNY1,0150001,13700017/4
KroatienHRK1,1289821,25898217/4
LitauenLTL2,4695002,77200017/4
MalaysiaMYR1,8719282,19192817/4
MarockoMAD0,6845000,93450017/4
MauritiusMUR0,2000190,24201917/4
MexikoMXN0,4831000,54910017/4
NorgeNOK1,0480271,14272717/4
Nya ZeelandNZD5,3975006,04250017/4
OmanOMR15,98469318,18469117/4
PolenPLN2,0698002,29730017/4
QatarQAR1,5963692,01636917/4
RumänienRON1,8930672,20806717/4
RysslandRUB0,1529950,20299517/4
SaudiarabienSAR1,5765001,84900017/4
SchweizCHF7,2147747,75477417/4
SingaporeSGD5,0371005,58710017/4
Sri LankaLKR0,0424590,05825917/4
StorbritannienGBP10,78820011,83370017/4
SydafrikaZAR0,5645000,67750017/4
SydkoreaKRW0,0056880,00692817/4
SyrienSYP0,0100000,08000014/6
TaiwanTWD0,2006810,23868117/4
ThailandTHB0,1948000,22980017/4
TjeckienCZK0,3163520,35435217/4
TurkietTRY2,9326003,40260017/4
UngernHUF0,0278700,03152017/4
USAUSD6,3756007,02310017/4
VietnamVND0,0002550,00036717/4

Valutakurser Sedel

Använd säljkursen om du växlar till utländsk valuta och köpkursen om du växlar till svenska kronor. De kurser du ser på sidan är inga bindande kurser från banken eftersom valutakurser kan svänga snabbt, både upp och ner. För senaste kurs, kontakta banken.

SEB Resevaluta Priser

Köp och försäljning av utländsk valuta: 40 kr

Återköp av valuta mot uppvisande av SEB-konto: 0 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett SEB kontor eller SEB telefonbank.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

Valutakurser från Nordea

Valutakurser avlästa 2014-04-21 06:00 svensk tid. För senaste kurser besök Nordea.

ValutaKöpkursSäljkurs

Valutakurser Sedel

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Säljkurs - Nordea säljer valutan. Vid köp och försäljning av valuta tillkommer en kostnad.

Resevaluta Sedlar Priser

Sedlar, köp och försäljning per tillfälle: 50 kr

Kostnadsfri valutaväxling för Premium, Förmånskund, PLUS-kund och Check-in kund. För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Sedel

ValutaKöpkurs

Valutakurser Resecheck

Valutakurserna uppdateras en gång per dag. Köpkurs - Nordea köper valutan. Vid köp av resecheckar tillkommer en kostnad. Nordea säljer inte resecheckar.

Resecheckar Priser

Resecheckar - banken köper, pris per tillfälle: 50 kr

För fullständiga prisuppgifter kontakta ett Nordea kontor.

Lägg bokmärke/dela

Valutakurser Resecheck

Länkar till mer information om valutakurser

Riksbankens information om valuta
Europeiska centralbankens information om valutakurser
Federal Reserves information om valuta

Annat som kan vara av intresse: Fynda en massa grejer!

Saknar du något på Valutakurser.nu? Tala om det för oss!

Copyright @ Valutakurser.nu